Ekinci gazetesi ve Rusya Müslümanları'nın fikir hayatındaki rolü
  1. Tez No: 95957
  2. Yazar: AYNUR ASKEROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ERŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her bir halkın medeni hayatında öyle hadiseler vardır ki, bunlar o halkın tarihinde silinmez izler bırakır. Azerbaycan halkının medeni hayatında meydana gelen bu önemli hadiselerden biri Ekinci gazetesinin neşridir. Muasırları Ekinci' yi Rusya Müslümanları arasında yakılan ilk ışık olarak değerlendirmişlerdir. Ekinci gazetesinin naşiri kendi devrinde“Kafkasya Müslümanlan'nm muallimi ve manevi atası”adlandırılan büyük gazeteci-yazar Hasan Bey Zerdabi, Azerbaycan'da ilk maarif ve terakki meşalesini yakanlardan olmuştur. Ekinci, geniş programa malik gazeteydi Ayda iki kez yayımlanan Ekinci gazetesinin beş şubesi vardı. Bunlar Dahiliye, Ekin ve Ziraat Haberleri, îlim Haberleri, Mektubat ve Taze Haberler idi Gazetenin üç yıllık yayın hayatı boyunca toplam 56 sayısı çıkmıştır. Ekinci gazetesinin şerefli ömrü kısa oldu. 1877 yılı 29 Eylülünde Ekinci sansüre uğrayarak kapatıldı. Az yaşamasına rağmen Ekinci son derece büyük tarihi vazifeyi yerine getirmiş, halkın içtimai şuurunu uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
There are some events on the cultural life of every society that leave traces on it's history which can not be erased. One of the most important event which took part on Azerbaijan society was the publication of the Ekinci. Contemporaries evaluated the Ekinci as the first light among Russian Muslims. The great journalist, writer founder of the Ekinci Mr. Hasan Bey Zerdabi, who was named as 'teacher and moral ancestor of Cavcasia Muslims',was on of the first people who started the the educational development and progress. The Ekinci had a wide variety of topics.Monthy there were two issues of it and it had five departmens. These were; domestic affairs agriculture, science news, letters of readers and the latest news.56 issues of it were published during it's three year publication life. The honored life of the Ekinci lasted very short. On September 29, 1877 it was cencored and closed. The Ekinci performed a very important historical duty and stimulated the public conscionusness..rt*KPW»u