Kenar bilişim sistemlerinde iletişim sıklığının anomali algoritmaları ile seyreltilerek güç tüketiminin azaltılması
Reducing power consumption by minimizing communication frequency in edge computing systems using anomaly detection algorithms
- Tez No: 959628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL USANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmada, kenar bilişim sistemlerinde enerji verimliliğini artırmak amacıyla yalnızca anormal verilerin iletimine dayalı bir yöntem önerilmiştir. Gerçek zamanlı olarak MPU6050 ivmeölçer sensöründen elde edilen titreşim verileri üzerinde DBSCAN ve Isolation Forest algoritmaları ile anomali tespiti gerçekleştirilmiş; yalnızca tespit edilen anomaliler LoRa modülü aracılığıyla iletilmiştir. Bu sayede veri iletim yoğunluğu azaltılarak enerji tüketimi düşürülmüştür. Enerji performansı, INA226 sensörü ile ölçülerek farklı senaryolar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular, tüm verilerin iletildiği geleneksel yönteme kıyasla, DBSCAN algoritması kullanılarak iletilen anomali tabanlı yaklaşımın yaklaşık sekiz kat daha az enerji tükettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, enerji kısıtı bulunan kenar cihazlarında anomali temelli veri iletiminin sürdürülebilir ve verimli bir çözüm sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel methodology is proposed to enhance energy efficiency in edge computing systems by minimizing unnecessary data transmission through anomaly-based communication. Real-time vibration data collected from an MPU6050 accelerometer sensor were analyzed using DBSCAN and Isolation Forest algorithms to detect anomalous patterns. Instead of transmitting all sensor data, only the identified anomalies were communicated via a LoRa module, thereby significantly reducing transmission load and energy consumption. The energy performance of each approach was systematically measured using an INA226 sensor under three different scenarios. The results indicate that the DBSCAN-based anomaly detection method yielded the most energy-efficient outcome, achieving up to eightfold reduction in energy consumption compared to full data transmission. These findings underscore the potential of anomaly-aware data filtering as an effective strategy for sustainable communication in energy-constrained edge computing environments.