Zincir mağazalarda lojistik performansı algısı
In chain stores perception of logistics performance
  1. Tez No: 959627
  2. Yazar: SONGÜL TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dijitalleşmenin ve uluslararası ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte perakende sektöründe rekabet hızla artmaktadır. Zincir marketler; müşteri ihtiyaçlarını, hızlı ve doğru bir şekilde karşılayarak sektörde sürdürülebilir bir başarı elde etmek için lojistik performans algısını sürekli geliştirmek durumundadır. Lojistik performansı algısının, ürünlerin tedariğinden müşteriye ulaştırılmasına kadar olan süreçte etkinlik ve verimlilik sağlama yeteneği olarak tanımlanmıştır. Bu çalışma, zincir marketlerde tüketicilerin lojistik performansı algısını ölçerek tüketicilerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada zincir marketlerden alışveriş yapan tüketicilerden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen örneklem üzerinde nicel araştırma yürütülmüştür. Anket yöntemi kullanılarak toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeğe uygulanan keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizi sonucu ölçek doğrulanmıştır. Yapılan varyans analizi sonucu lojistik performansı algısının mesleğe göre anlamlı farklılık gösterdiği ve farklılığın ev hanımları ve öğretmenler arasında olduğu anlaşılmıştır. Öğretmenler daha yüksek lojistik performansı algısına sahiptir. Ayrıca lojistik performansı algısının ailedeki kişi sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği ve farklılığın iki kişilik ile beş kişilik aileler arasında olduğu görülmüştür. Ailedeki kişi sayasının daha fazla olması lojistik performansı algısının daha yüksek algılanmasına neden olmuştur. Bunun yanında lojistik performansı algısının gelire göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Gelir seviyesi arttıkça daha düşük lojistik performansı algısı algılanmıştır. Lojistik performansı algısı seçilen markete göre de anlamlı farklılık göstermiştir. Lojistik performans algı seviyeleri yüksekten düşüğe doğru Migros, Sembol, BIM, A101 şeklindedir. Bu tezin lojistik performansı algısı kavramının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı ve zincir marketlerde sürdürülebilir rekabet avantajı elde etme noktasında da işletmelere rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the spread of digitalisation and international trade, competition in the retail sector is increasing rapidly. Chain markets have to continuously improve their logistics performance perception in order to achieve sustainable success in the sector by meeting customer needs quickly and accurately. Logistics performance perception is defined as the ability to provide effectiveness and efficiency in the process from the supply of products to the delivery of products to the customer. This study was conducted to measure the perception of logistics performance of consumers in chain supermarkets and to examine whether it differs according to the demographic characteristics of consumers. In the study, quantitative research was carried out on a sample selected by convenience sampling method from consumers shopping in chain supermarkets. The data collected using the questionnaire method were analysed using SPSS software. Exploratory and confirmatory factor analyses applied to the scale confirmed the scale. As a result of the analysis of variance, it was found that the perception of logistics performance differed significantly according to the occupation and the difference was between housewives and teachers. Teachers have a higher perception of logistics performance. In addition, it was observed that the perception of logistics performance differed significantly according to the number of people in the family and the difference was observed between families of two and five people. The higher number of people in the family led to a higher perception of logistics performance. In addition, it was observed that the perception of logistics performance showed a significant difference according to income. The higher the income level, the lower the perception of logistics performance. Logistics performance perception also showed a significant difference according to the selected supermarket. Logistics performance perception levels are Migros, Sembol, BIM, A101 from high to low. It is thought that this thesis will contribute to a better understanding of the concept of logistics performance perception and will guide businesses in achieving sustainable competitive advantage in chain markets.