Görüntü işleme ve derin öğrenme kullanarak yumurta tiplerinin ve durumunun tespiti
Detection egg types and state using image processing and deep learning
  1. Tez No: 959779
  2. Yazar: AYA MOHAMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yumurtaların izlenmesi ve toplanması için bilgisayarla görme ve otomasyonun kullanılması, işgücü verimliliğinin artırılması için çok önemlidir. Derin öğrenme ve bilgisayarla görme teknikleri, araştırmacılar ve geliştiriciler tarafından çeşitli alanlarda yaygın olarak benimsenmiştir. Bu çalışma, YOLO V8 kullanan verimli ve hafif bir ağ modeli önermektedir. Bu tez, çeşitli yumurta türlerini ve bunların farklı koşullarını dikkate alan geliştirilmiş bir model sunmaktadır. Metodolojimiz üç ana aşamadan oluşmaktadır: ilk aşama görüntü kırpma dahil olmak üzere görüntü ön işleme ve büyütme tekniklerini içerir; ikinci aşama YOLOv8 tespit algoritmalarını kullanır; ve son aşama sınıflandırma doğruluğunu artırmak için derin öğrenme yaklaşımlarını uygular. Bunu, algılama ve sınıflandırmadaki algoritma performansının çeşitli kriterlere göre karşılaştırmalı bir analizi takip etmektedir. Literatürü incelediğimizde, bu alandaki araştırmaların çoğunun belirli bir tür veya sınırlı bir yumurta durumu (örneğin, sağlam veya kırık) üzerinde yoğunlaştığını görülmektedir (örneğin, tavuk veya ördek yumurtalarının sınıflandırılması). Bu çalışmada tavuk yumurtası (hem sağlam hem de kırık), ördek yumurtası(hem sağlam hem de kırık) ve bıldırcın yumurtası(hem sağlam hem de kırık) bir arada kullanılmıştır. Bu çalışma, modelin parametre sayısını ve hesaplama yükünü azaltırken yüksek tespit doğruluğunu korur. Bu yöntem, dağıtım masraflarını azaltır ve robotik platformlar için uygunluğunu artırır. Bu çalışmada, altı yumurta türünü kategorize etmek için bir sınıflandırma modeli belirlenmiştir. Böylece CNN modelinin performansı diğer modeler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada kullanılan modeller“Random Forest”, 'K-Nearest Neighbors (KNN)', ve 'ResNet50'tir. Veri kümesi eğitim, doğrulama ve test kümeleri olarak düzenlenmiştir . Deneysel bulguların analizi, Evrişimsel Sinir Ağının (CNN) performans açısından diğer modelleri geride bıraktığını göstermektedir. CNN modeli hafif mimarisi, minimum parametre sayısı ve hızlı performansı ile öne çıkmaktadır. Sistemin yumurta sınıflandırmasını da kapsayan tahmin yetenekleri, işlendikten sonra yumurtaların sınıflandırma tipleri için %99 ve yumurtaların sınıflandırma durumları için %100 başarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The utilization of computer vision and automation for monitoring and collecting eggs is crucial for enhancing labor productivity. Deep learning and computer vision techniques have been extensively adopted by researchers and developers in diverse fields. This study proposes an efficient and lightweight network model utilizing YOLO V8. Rather than integrating many attributes simultaneously, the majority of research concentrate on a singular attribute, such as size or kind. This thesis presents an enhanced model that considers various egg types and their distinct conditions. Our methodology comprises three primary stages: the initial stage involves image preprocessing and augmentation techniques, including image cropping; the second stage employs YOLOv8 detection algorithms; and the last stage applies deep learning approaches to enhance classification accuracy. This is succeeded by a comparative analysis of algorithm performance in detection and classification according to diverse criteria. Upon examining the literature, we found that most research in this domain has concentrated on a particular type or a restricted range of egg states (e.g., intact or broken) (e.g., classification of chicken or duck eggs). This study involved the combination of chicken eggs (both intact and broken), duck eggs(both intact and broken), and quail eggs(both intact and broken). This study preserves elevated detection accuracy while diminishing the model's parameter count and computational burden. This method reduces deployment expenses and improves its suitability for robotic platforms. This study will identify a classification model to categorize six types of eggs and evaluate the performance of the CNN model against other models:“Random Forest”,“K-Nearest Neighbors (KNN)”and“ResNet50”. The dataset was organized into training, validation, and test sets. The analysis of the experimental findings indicates that the Convolutional Neural Network (CNN) surpasses the other models in performance. The CNN model is distinguished by its lightweight architecture, minimal parameter count, and rapid performance The prediction capabilities of the system, including egg classification, are 99% for the classification types of eggs and 100% for the classification states of eggs after processing