Hiperbarik oksijen tedavisi alan karbonmonoksit zehirlenmesi hastalarında sistemik immün-inflamasyon indeksinin (SII) değerlendirilmesi
Evaluation of systemic immuno-inflammation index (SII) in carbon monoxide poisoning patients receiving hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 959778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada karbonmonoksit zehirlenmesi (CO) olan hastalarda hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) sistemik inflamasyon belirteçleri ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem Konya Şehir Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniğinde 01.03.2022-01.06.2024 tarihleri arasında tedavi görmüş CO zehirlenmesi hastalarının dosyaları retrospektif olarak tarandı. Araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 72 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hasta dosyalarından senkop varlığı ve semptom başlangıcı ile HBOT arasında geçen süre kaydedildi. Kan gazından COHb ve laktat değeri, biyokimyasal tetkiklerin (Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartat Transaminaz (AST), Kreatin Kinaz (CK) ve hs Troponin T sonuçları tarandı. Hastaların tam kan sayımı tetkikinden nötrofil-lenfosit oranı (NLR), platelet-lenfosit oranı (PLR), sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) değerleri hesaplandı. Ayrıca hastalara uygulanan HBOT seans sayıları not edildi. Tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz SPSS 21.0 programı ile yapıldı, p < 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 45,85 olarak bulundu. Demografik verilere benzer şekilde kadın/erkek oranı birbirine yakın bulundu. HBOT sonrası hs troponin T değerleri hariç bütün değerlerde (COHb, NLR, PLR, SII, CK, AST, ALT, Laktat) düşüş saptandı. HBOT öncesindeki NLR, PLR, SII değerleri tedavi sonrasına göre yüksek tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of hyperbaric oxygen therapy (HBOT) on systemic inflammation markers and biochemical parameters in patients with carbon monoxide poisoning (CO). Materials and Methods A retrospective review was conducted of the medical records of patients diagnosed with CO poisoning and treated at the Underwater and Hyperbaric Medicine Clinic of Konya City Hospital between 2022 and 2024. A total of 72 patients who met the inclusion criteria were enrolled in the study. Systemic immune-inflammation index (SII), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) values were calculated from complete blood count and biochemical test results. In addition, the presence of syncope, carboxyhemoglobin (COHb), alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), creatine kinase (CK), and hs troponin T levels were evaluated. The number of HBOT sessions and pre-treatment Glasgow Coma Scale (GCS) scores were recorded from patient files. The duration between symptom onset and initiation of HBOT was also calculated. Pre- and post-treatment values were compared. Statistical analyses were performed using SPSS version 21.0, with a p-value of 0.05).