Sosyal medya platformlarında topluluk oluşturma pratikleri: Otomotiv markalarının deneyimleri
Community building practices on social media platforms: The experiences of automotive brands
  1. Tez No: 959847
  2. Yazar: ŞEYMA TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal medya, kullanıcıların düşüncelerini, deneyimlerini ve içeriklerini çevrimiçi olarak paylaştığı platformları ifade eder. Bu platformlar, karşılıklı iletişim amacıyla kullanılan araçlar olup, farklı mesaj ve görsellerin paylaşılmasına olanak tanır. Sosyal medya toplulukları kendiliğinden oluşmaz; zaman içinde evrilir ve dinamikleri sürekli değişir. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren otomobil markalarının ve gönüllü otomobil toplulukların sosyal medya hesaplarında topluluk oluşturma pratikleri ve stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Türkiye'de satış yapan 56 otomobil markasına e-posta yoluyla derinlemesine görüşme talebi iletilmiş; 7 marka ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sosyal medya üzerinden 30 gönüllü otomobil topluluğuna mesaj yoluyla ulaşılmış ve 5 topluluk ile görüşme sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, sosyal medya hesaplarında topluluk oluşturma süreçlerinin platformlara özgü içerik stratejileri ile desteklendiğini ve genellikle aylık planlamalarla yönlendirildiğini göstermektedir. Otomobil markalarının, sosyal medya topluluklarını büyütmek amacıyla platform bazlı içerik stratejileri geliştirdiği, influencer iş birlikleri ve sponsorlu içerikler kullandığı tespit edilmiştir. Öte yandan, gönüllü toplulukların üyelerini bir arada tutmak için fiziki etkinlikler düzenledikleri görülmüştür. Bu çalışma, markaların dijital pazarlama süreçlerinde sosyal medya platformlarını nasıl etkin bir şekilde kullanıldığını ve gönüllü otomobil topluluklarının üyeleriyle etkileşim kurma yöntemlerini ortaya koymakta; ayrıca her iki alan için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media refers to platforms where users share their thoughts, experiences, and content online. These platforms serve as tools for mutual communication, enabling users to share various messages and visuals. Social media communities do not emerge spontaneously; they evolve over time and their dynamics continuously change. This study aims to examine the community-building practices and strategies employed by automotive brands and volunteer automotive communities operating in Turkey through their social media accounts. As part of the research, 56 automotive brands selling in Turkey were contacted via email for in-depth interview requests, resulting in interviews with 7 brands. Additionally, 30 volunteer automotive communities were reached out via direct messaging on social media platforms, and interviews were conducted with 5 communities. The findings reveal that the community-building processes on social media accounts are supported by platform-specific content strategies and are generally guided by monthly planning. It was found that automotive brands develop platform-based content strategies and utilize influencer collaborations and sponsored content to grow their social media communities. On the other hand, volunteer communities were observed to maintain member engagement through organizing physical events. This study demonstrates how brands effectively utilize social media platforms in their digital marketing processes and explores how volunteer automotive communities engage with their members, offering strategic recommendations for both areas.