Gastrointestinal endoskopi öncesi akupresür uygulamasının ağrı, anksiyete ve bulantı semptomların etkisi
Effect of acupressure application before gastrointestinal endoscopy on pain, anxiety and nausea symptoms
- Tez No: 959885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL VURAL DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma gastrointestinal endoskopi öncesi uygulanan akupresürün ağrı, anksiyete ve bulantı üzerine olan etkisini incelemek amacıyla randomize sham kontrollü bir çalışma olarak yapıldı. Randomize sham kontrollü olarak yürütülen araştırmanın evrenini Ekim 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi endoskopi ünitesine başvuran hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini dâhil edilme kriterlerine uyan akupresür (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere toplam 60 hasta oluşturmuştur. Endoskopi öncesi akupresür grubuna HT7, LI4 ve PC6 noktalarına yaklaşık 15 dakika akupresür uygulanmıştır. Sham akupresür grubuna ise 10 dakika sham akupresür uygulanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, VAS Ağrı ve Bulantı Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Independent t ve Paired Samples t, Mann-Whitney U, Friedman ve Ki-kare testleri ile tekrarlı ölçüm değerleri için ANOVA ve Bonferroni kullanılmıştır. Uygulama sonrası akupresür grubundaki hastaların sham grubuna göre 2.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized sham-controlled trial to investigate the effects of acupressure applied before gastrointestinal endoscopy on pain, anxiety and nausea. The population of the randomized sham-controlled study consisted of patients who applied to the endoscopy unit of Şanlıurfa Training and Research Hospital between October 2024 and January 2025. The sample of the study consisted of a total of 60 patients, including acupressure (n=30) and control group (n=30), who met the inclusion criteria. Before endoscopy, acupressure was applied to HT7, LI4 and PC6 points in the acupressure group for approximately 15 minutes. Sham acupressure was applied to the sham acupressure group for 10 minutes. The research data were collected using the Personal Information Form, VAS Pain Form, VAS Nausea Form, and State Anxiety Scale. In the evaluation of the data, Independent t and Paired Samples t, Mann-Whitney U, Friedman and Chi-square tests and ANOVA and Bonferroni for repeated measurement values were used.