Kutsal mekânlar ve din değiştirme: Camilerde İslam'ı seçenler üzerine nitel bir araştırma
Sacred spaces and religious conversion: A qualitative study on choosing Islam in mosques
  1. Tez No: 959960
  2. Yazar: KEVSER SALİHA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Din değiştirme, bireylerin inanç sistemiyle birlikte kimlik ve anlam arayışlarında yaşadığı derin bir dönüşüm sürecidir. Bu dönüşüm süreci, bazen kutsal mekân deneyimleriyle şekillenmekte ve yeni bir inanca yönelmeye zemin hazırlamaktadır. Bu çalışma, farklı dinî geçmişlere sahip olup ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin İslam'a geçiş deneyimlerini kutsal mekân bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca ziyaretçilerin din değiştirme süreçleri üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedeflenmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemi olgubilim deseniyle yürütülmüştür. Katılımcı grubunu 2022–2024 yılları arasında Sultanahmet ve Çamlıca camilerini ziyaret ederek bu camilerde İslam'a geçmeye karar veren 18 kişi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular, camilerin yalnızca mimarî yapılar değil; bireylerde ruhsal arınma, ilahî bağlantı ve kimlik dönüşümünü tetikleyen mekânlar olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların birçoğu; cami atmosferinde hissettikleri huzur, Kur'an tilaveti, cemaat deneyimi ve gönüllü rehberlik gibi unsurların İslam'a geçiş sürecinde belirleyici olduğunu ifade etmiştir. Sonuçlar, kutsal mekânların dinî dönüşüm süreçlerinde anlamlı bir rol oynadığını ve bireyin içsel dönüşüm yolculuğunu desteklediğini göstermektedir. Araştırmanın bulgularında, katılımcıların çoğunun daha önce İslam hakkında sınırlı bilgiye veya önyargıya sahip olduğu; cami deneyimlerinin, bu algıların olumlu yönde değişmesini sağladığı belirlenmiştir. Mimari sadelik ve sessizlik iç huzur sunmuş, namaz gibi ibadetleri izleme ve katılımıyla burada hissedilen samimiyet bireyleri duygusal yönden olumlu olarak etkilemiştir. Ayrıca cami gönüllüleriyle yapılan açıklayıcı konuşmalar, ziyaretçilerin İslam'a olan ilgisini arttırmış ve gönüllüler güven veren figürler olarak görülmüştür. Sonuç olarak cami ziyareti deneyimi; ziyaretçilerin ruhsal ve zihinsel dünyalarını şekillendirerek yeni bir inanç sistemini benimsemelerini mümkün kılmakta, gönüllülük hizmetleri bu süreci kolaylaştıran temel faktörlerden biri olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religious conversion is a profound transformative process through which individuals undergo a shift not only in their belief systems but also in their quests for identity and meaning. This process can sometimes be shaped by experiences in sacred spaces, creating a foundation for embracing a new faith. This study aims to explore the conversion experiences of foreign visitors from diverse religious backgrounds who came to Türkiye and embraced Islam, specifically within the context of sacred space. Additionally, it seeks to reveal the impact of mosque experiences on their conversion processes. The research was conducted using a qualitative phenomenological design. The participant group consisted of 18 individuals who decided to convert to Islam in Sultanahmet and Çamlıca Mosques between 2022 and 2024. The data obtained were analyzed through thematic analysis. The findings revealed that mosques are not merely architectural structures but spaces that trigger spiritual purification, divine connection, and identity transformation. Many participants stated that factors such as the sense of peace they felt in the mosque atmosphere, the recitation of the Qur'an, communal worship experiences, and volunteer guidance were decisive in their conversion to Islam. The results indicate that sacred spaces play a meaningful role in religious transformation processes and support the individual's inner journey of change. The findings also show that most participants previously had limited knowledge of or held prejudices about Islam, and their mosque experiences contributed to a positive change in these perceptions. The architectural simplicity and silence of the mosques provided inner peace; observing and participating in worship practices such as prayer, along with the sincerity felt in the space, had a positive emotional impact on visitors. Furthermore, explanatory conversations with mosque volunteers increased the visitors' interest in Islam, and the volunteers were perceived as trustworthy figures. Ultimately, the mosque visit experience shaped the spiritual and mental world of visitors, enabling them to adopt a new belief system, while volunteer services emerged as a key facilitating factor in this process.