Adolesanlarda algılanan ortodontik tedavi ihtiyacının normatif tedavi ihtiyacı ve sosyodemografik faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between perceived orthodontic treatment need in adolescents and normative treatment need and sociodemographic factors
- Tez No: 960025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, adolesan bireylerde algılanan ortodontik tedavi ihtiyacının normatif tedavi ihtiyacı ve sosyodemografik faktörlerle olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, daha önce ortodontik tedavi görmemiş, 14–18 yaş aralığındaki 250 adolesan birey (136 kız, 114 erkek) dahil edilmiştir. Katılımcıların algılanan ortodontik tedavi ihtiyaçları VAS (Visual Analog Scale) kullanılarak değerlendirilirken, normatif tedavi ihtiyaçları ICON (Index of Complexity, Outcome and Need) ile belirlenmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, kardeş sayısı gibi sosyodemografik veriler anket yoluyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between perceived orthodontic treatment need and normative treatment need, along with sociodemographic factors, in adolescent individuals. The study sample consisted of 250 adolescents (136 females, 114 males) aged between 14 and 18 years, none of whom had previously undergone orthodontic treatment. Perceived orthodontic treatment need was assessed using a Visual Analog Scale (VAS), while normative treatment need was determined through the Index of Complexity, Outcome and Need (ICON). Additionally, sociodemographic data such as age, gender, and number of siblings were collected via questionnaire.