Madde bağımlılığına toplumsal bir bakış: Küçükçekmece-Kadıköy ilçeleri karşılaştırması
A social perspective on substance addiction; comparison of Küçükçekmece - Kadıköy districts
- Tez No: 960026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE SABİHA BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Forensic Medicine, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, İstanbul'un iki farklı sosyoekonomik yapıya sahip ilçesi olan Kadıköy ve Küçükçekmece ilçelerinde madde bağımlılığına yönelik algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Olgusuna toplumsal bir perspektiften yaklaşmayı amaçlamaktadır. Madde bağımlılığı, yalnızca bireysel bir sorun değil; aynı zamanda toplumsal, kültürel, ekonomik ve çevresel etkenlerin de etkili olduğu karmaşık bir halk sağlığı problemidir. Bu bağlamda, çalışma kapsamında her iki ilçede yaşayan bireylerin madde bağımlılığına dair algıları, bağımlılıkla mücadelede sunulan sosyal destek mekanizmaları ve yerel politikaların etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli Küçükçekmece – Kadıköy ilçelerinde yaşayan 18-65 yaş aralığındaki toplam 750 birey oluşturmuştur. Çalışmada veriler“Sosyodemografik Form”ve“Madde Bağımlılığına Toplumsal Bakış Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 26 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin %12,5'inin 18-24 yaş, %50,5'inin kadın, %49,5'i erkektir. %39,5'inin lisans mezunu, %13,2'sinin öğrenci, belirlenmiştir. Bu bağlamda, madde bağımlılığı ile mücadelede sadece bireysel değil, toplumsal düzeyde önleyici politikaların geliştirilmesi gerektiğidir. Özellikle madde bağımlılığı algısı yüksek olan bölgelerde sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, erken müdahale programlarının yaygınlaştırılması ve toplum temelli farkındalık çalışmalarının artırılmasına değinerek sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the perceptions of substance abuse in Kadıköy and Küçükçekmece districts of Istanbul, which have two different socioeconomic structures. It aims to approach its phenomenon from a social perspective. Substance abuse is not only an individual problem; it is also a complex public health problem in which social, cultural, economic and environmental factors are also effective. In this context, within the scope of the study, the perceptions of the individuals living in both districts about substance abuse, the social support mechanisms offered in the fight against addiction and the effect of local policies were examined. The sample of the research consisted of a total of 750 individuals between the ages of 18-65 living in Küçükçekmece - Kadıköy districts of Istanbul. In the study, data were collected using the“Sociodemographic Form”and the“Social Perspective on Substance Abuse Scale”. The data of the research were analyzed with SPSS 26 statistics package program. 12.5% of the individuals participating in the study were 18-24 years old, 50.5% were female and 49.5% were male. 39.5% were undergraduate and 13.2% were students. In this context, it is necessary to develop preventive policies at the social level, not only at the individual but also at the social level in the fight against substance abuse. It has been concluded by addressing the strengthening of social support mechanisms, the dissemination of early intervention programs and the increase of community-based awareness studies, especially in regions with high perception of substance abuse.