HVOF termal sprey kaplama yöntemi ile gri dökme demirlerin aşınma ve korozyon direncinin geliştirilmesi
Improvement of wear and corrosion resistance of gray cast irons by HVOF thermal spray coating method
  1. Tez No: 960059
  2. Yazar: ALİ KEMAL ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, lamel grafitli gri dökme demir (GG-20) altlık üzerine HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) yöntemiyle uygulanmış WC–Co ve WC–Co(Cr) termal sprey kaplamaların mikroyapı, faz kompozisyonu, mekanik sertlik, aşınma, çizik ve korozyon davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kaplamaların yapısal bütünlüğü X-ışını kırınımı (XRD), optik mikroskop (OM) ve taramalı elektron mikroskobu ile enerji dağılımlı spektroskopi (SEM-EDS) analizleriyle değerlendirilirken; mekanik performans mikro-Vickers sertlik, aşınma testi, çizik testi ve korozyon deneyleri (elektrokimyasal polarizasyon yöntemleriyle) ile ortaya konmuştur. XRD sonuçları, her iki kaplamanın da WC tek fazlı karbür yapısını yansıtmıştır. Her iki kaplamanın atlık olarak kullanılan GG20 kalite lamel grafitli dökme demirin sertlik, aşınma, çizik performansı ve korozyon özelliklerini önemli ölçüde arttırdığı gözlemlenmiştir. WC-Co(Cr) kaplamanın mekanik, aşınma ve çizik performansının Cr içermeyen WC-Co kaplamaya göre daha üstün olduğu görülürken, WC-Co kaplamanın korozyon özelliklerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Mikrosertlik ölçümlerinde, gri dökme demir altlık 217 HB iken, WC–Co kaplama ortalama 612 HV, WC–Co(Cr) kaplama ise 650 HV değerleriyle; sertlikte sırasıyla 3 kat ve %6'lık ek artış kaydetmiştir. Aşınma testlerinde Cr katkısı, sürtünme katsayısında azalma ve hacimsel aşınma oranında ilave iyileşme sağlamıştır. Çizik testiyle elde edilen kritik yük değerleri de Cr-ilaveli kaplamanın daha yüksek yapışma dayanımı sunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, saf WC–Co kaplama yüksek ve tutarlı sertlik ile daha iyi korozyon direnci gerektiren uygulamalar için uygunken; Cr takviyeli WC–Co(Cr) kaplama, artırılmış mikroyapısal bütünlük ve aşınma dayanımı sayesinde daha zorlu mekanik koşullarda tercih edilebilecektir. Elde edilen bulgular, endüstriyel kaplama seçimlerinde ve ileri tribo-korozyon çalışmalarında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the microstructure, phase composition, mechanical hardness, wear, scratch, and corrosion behaviors of WC–Co and WC–Co(Cr) thermal spray coatings applied onto lamellar graphite grey cast iron (GG-20) substrates via the HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) technique were comparatively investigated. The structural integrity of the coatings was evaluated using X-ray diffraction (XRD), optical microscopy (OM), and scanning electron microscopy with energy dispersive spectroscopy (SEM-EDS), while the mechanical performance was determined through micro-Vickers hardness, pin-on-disc wear, scratch testing, and electrochemical polarization methods. XRD results indicated that both coatings exhibited a single-phase WC carbide structure. It was observed that both coatings significantly improved the hardness, wear resistance, scratch performance, and corrosion properties of the GG20 grade flake graphite cast iron used as the substrate. While the WC-Co(Cr) coating demonstrated superior mechanical, wear, and scratch performance compared to the Cr-free WC-Co coating, the WC-Co coating showed better corrosion resistance. Microhardness measurements showed that the grey cast iron substrate had a value of 217 HB, while the WC–Co and WC–Co(Cr) coatings reached average values of 612 HV and 650 HV, respectively — corresponding to a threefold increase and an additional 6% improvement in hardness. In wear tests, Cr addition led to a reduction in the coefficient of friction and provided further improvement in volumetric wear resistance. Scratch test results also indicated that the Cr-containing coating exhibited higher critical load values, demonstrating enhanced adhesion strength. As a result, the pure WC–Co coating is more suitable for applications requiring high and stable hardness along with superior corrosion resistance, whereas the Cr-enhanced WC–Co(Cr) coating can be preferred in more demanding mechanical environments due to its improved microstructural integrity and wear resistance. The findings obtained in this study provide valuable insights for industrial coating selection and future advanced tribo-corrosion research.