Küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazarlarda karşılaştıkları pazar sorunları Çorum'da faaliyet gösteren işletmeler üzerinde bir uygulama
Internationalization of small and medium-sized enterprises marketing problems they face in the markets: An application on enterprises operating in Çorum
  1. Tez No: 960058
  2. Yazar: FATMA DOLAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ASIF YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin uluslararası pazarlama sürecinde karşılaştıkları sorunları ve temel pazarlama faaliyetlerindeki etkinlik düzeyleri arasındaki farklılıkları belirlemektir. Çorum ve yöresinde küçük ve orta boy işletmelere yönelik yapılan araştırma, keşifsel bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırma Koncuk (2019), tarafından sanayi ve hizmet sektöründeki KOBİ'ler arasındaki pazarlama sorunları farklılıklarını tespit etmeye yönelik geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS-27 paket programından faydalanılmıştır. Bu çerçevede araştırmada öncelikle verilerin normal dağılım özellikleri incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uygun olduğu belirlendikten sonra parametrik testler yapılmıştır. Analizlerden önce işletmeye ait demografik bilgilerin frekans ve yüzde analizleri ile ölçeklere verilen yanıtların değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çerçevede ölçeklerin ortalama, standart sapma ve değerlendirme aralıkları üzerinden yorumlar yapılmıştır. Hipotezlerin test edilmesi için t testi, ANOVA testi analizlere yapılmıştır. Araştırma bulguları, incelenen işletmelerin stratejik pazarlama uygulamalarında genel olarak yetersiz bir performans sergilediklerini ortaya koymaktadır. Elde edilen ortalamalar, işletmelerin çoğunlukla geleneksel yöntemlere bağlı kaldığını, sistematik, ölçülebilir ve veri temelli bir pazarlama anlayışının ise yaygın olmadığını göstermektedir. İşletmelerin uzun vadeli planlama ve geleceğe dönük stratejiler geliştirme konusunda zayıf bir eğilim gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the problems faced by enterprises operating in the industrial and service sectors in the international marketing process and the differences between their effectiveness levels in basic marketing activities. In this context, this study, which was conducted to determine the international marketing problems of enterprises operating in the industrial and service sectors, has the characteristics of an exploratory research. The research utilized the questionnaire study developed by Koncuk (2019) to determine the differences in marketing problems between SMEs in the industry and service sectors. SPSS-27 package program was used in the analysis of the research data. In this framework, the normal distribution characteristics of the data were examined first and parametric tests were performed after it was determined that the data were suitable for normal distribution. Before the analysis, frequency and percentage analysis of the demographic information of the enterprise and the evaluation of the responses to the scales were made. In this framework, comments were made on the mean, standard deviation and evaluation ranges of the scales. In order to test the hypotheses, t-test and ANOVA tests were applied. The findings of the research reveal that the analyzed enterprises exhibit an inadequate performance in strategic marketing practices in general. The averages obtained show that firms mostly stick to traditional methods and that a systematic, measurable and data-based marketing approach is not common. It is determined that enterprises show a weak tendency in long-term planning and developing future-oriented strategies.