Üniversite öğrencilerinde egzersizin beyin dalgaları ve öğrenme üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of exercise on brain waves and learning in university students
  1. Tez No: 960132
  2. Yazar: TUĞBA KÜÇÜKERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, Üniversite Öğrencilerinde Egzersizin Beyin Dalgaları ve Öğrenme Üzerine Etkilerinin İncelenmesidir. Çalışmada özellikle spining bike egzersizi temel alınarak, motor aktivitenin bilişsel işlevlerle olan ilişkisi EEG kayıtları ve bilişsel testler üzerinde değerlendirilmiştir. Araştırma grubunu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören gönüllü olarak seçilmiş toplam 28 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. 15 kişiden oluşan deney grubuna düzenli spining bike egzersizi uygulanırken, 13 kişiden oluşan kontrol grubuna herhangi bir fiziksel aktivite yaptırılmamıştır. Çalışmada nörobilişsel işlevlerin değerlendirilmesi amacıyla Stroop Testi ve Wisconsin Kart Eşleme Testi (WCST) kullanılmış, EEG kayıtları ise Delta, Theta, Alpha ve Beta dalgalarının dağılımını incelemek üzere alınmıştır. Ön test-son test modeline dayalı olarak yapılan analizlerde, egzersiz öncesi ve sonrası öğrenme düzeyleri ve beyin dalgası desenleri karşılaştırılmıştır. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında önce araştırma bulgularına göre Deney ve Kontrol gruplarına göre Skewness (çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) normallik test sonuçlarına toplam ve alt boyutlarda çıkan aralığı -/+ 1,5 aralığında olduğu için normal dağılıma uygun olduğu anlaşılmaktadır. (Tabachnick ve Fidell, 2013). Kurtosis (basıklık) değerleri pozitif olmakla birlikte +/- 1,5 aralığında yer aldığından, dağılımların aşırı sivri veya basık olmadığı, normal dağılıma uygun özelliklerdedir (George ve Mallery, 2010). Bu açıklamalara göre; Deney ve kontrol grubunda Paried Sample T Testi kullanılmıştır ayrıca; frekans analizi ve tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPPS pro 64 programı kullanılmıştır. Bulgular, düzenli egzersizin DLPFC aktivasyonu, bilişsel esneklik ve öğrenme süreçlerinde olumlu değişiklikler yaratabileceğini göstermektedir. Bu durum, fiziksel aktivitenin nöroplastik mekanizmalar üzerindeki etkisine işaret etmektedir. Sonuç olarak fiziksel egzersize tabi tutulan deney grubu katılımcılarının EEG verileri, özellikle frontal korteks kaynaklı beyin dalgalarında anlamlı düzeyde farklılaşmalar göstermektedir. Bu değişimler, egzersizin nöral uyarılabilirlik ve kortikal entegrasyon üzerinde etkili olabileceğine işaret etmektedir. Ayrıca bilişsel esneklik ve dikkat süreçleri, yürütücü işlevler kapsamında ele alındığında, egzersiz sonrası kaydedilen performans artışlarıyla anlamlı düzeyde güçlenmiştir. Bulgular, düzenli fiziksel aktivitenin kortikal organizasyon ve nöroplastik adaptasyon mekanizmaları üzerindeki pozitif etkisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of exercise on brain waves and learning in university students. In the study, the relationship between motor activity and cognitive functions was evaluated on EEG recordings and cognitive tests, especially based on spining bike exercise. The research group consisted of a total of 28 voluntarily selected university students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University. The participants were divided into experimental and control groups. The experimental group of 15 participants performed regular spinning bike exercise, while the control group of 13 participants did not perform any physical activity. In the study, Stroop Test and Wisconsin Card Matching Test (WCST) were used to evaluate neurocognitive functions, and EEG recordings were taken to examine the distribution of Delta, Theta, Alpha and Beta waves. In the analyses based on the pretest-posttest model, learning levels and brain wave patterns before and after the exercise were compared. Before the analysis and interpretation of the data, according to the research findings, it is understood that the Skewness and Kurtosis normality test results for the Experimental and Control groups are in the range of -/+ 1.5 in the total and sub-dimensions, so they are suitable for normal distribution (Tabachnick and Fidell, 2013). Kurtosis (kurtosis) values are positive and in the range of +/- 1,5, so the distributions are not overly pointed or flattened and are suitable for normal distribution (George and Mallery, 2010). According to these explanations; Paried Sample T Test was used in the experimental and control groups; frequency analysis and descriptive statistics were used. SPPS pro 64 programme was used to evaluate the data and to find calculated values. The findings suggest that regular exercise can produce positive changes in DLPFC activation, cognitive flexibility and learning processes. This points to the effect of physical activity on neuroplastic mechanisms. In conclusion, the EEG data of the experimental group participants subjected to physical exercise show significant differences in brain waves, especially in frontal cortex-derived brain waves. These changes indicate that exercise may be effective on neural excitability and cortical integration. In addition, cognitive flexibility and attention processes were significantly strengthened with the performance increases recorded after exercise when considered within the scope of executive functions. The findings support the positive effect of regular physical activity on cortical organisation and neuroplastic adaptation mechanisms.