Farklı egzersiz türlerinin beyin türevli nörotrofik faktör, interlökin-1, interlökin-6 ve tümör nekroz faktör alfa düzeyleri üzerine akut etkileri
Acute effects of different types of exercise on brain-derived neurotrophic factor, interleukin-1, interleukin-6 and tumor necrosis factor alpha levels
- Tez No: 998981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURAN, PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Fizyoloji, Spor, Public Health, Physiology, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı egzersiz modalitelerinin (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman- HIIT, Dairesel Direnç ve Aerobik Egzersiz) genç, sedanter kadın üniversite öğrencilerinde serum Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) ve inflamatuvar sitokinler (IL-1, IL-6, TNF-α) üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 18-22 yaş, 27 sedanter genç kadın katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak üç egzersiz grubuna (HIIT, Dairesel Direnç, Aerobik) ayrılmış ve her grup tek bir egzersiz protokolünü uygulamıştır. Egzersiz öncesinde ve hemen sonrasında kan örnekleri alınarak BDNF, IL-1, IL-6 ve TNF-α seviyeleri ölçülmüştür. Araştırmaya ilişkin elde edilen bulguları incelediğimizde; grup içi analizlerde, BDNF, IL-6 ve TNF-α seviyelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark belirlenmemiştir (p>0,05). Ancak Direnç Grubu'nda IL-1 seviyesinde anlamlı bir akut artış olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Yüzdesel değişimler incelendiğinde ise HIIT grubunda BDNF seviyesi %155,29 ve Direnç grubunda IL-6 seviyesi %113,06 gibi dikkate değer oranlarda artış kaydetmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda, IL-1 son ölçüm düzeylerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark belirlenmiş (p<0,05); bu farkın HIIT grubunun diğer iki gruba kıyasla en düşük IL-1 düzeyine sahip olmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. BDNF, IL-6 ve TNF-α seviyelerinde gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; tek bir egzersiz seansının, BDNF ve IL-6 düzeylerini istatistiksel anlamlılığa taşımasa bile, HIIT'in nöroplastisiteyi en çok tetikleyen biyolojik sinyali verdiği ve akut pro-inflamatuvar yükü (IL-1) en iyi kontrol ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan, dairesel direnç egzersizinin IL-1'de anlamlı artışa neden olarak en yüksek akut inflamatuvar yüke sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, egzersiz reçetelerinin bireyselleştirilmesinde egzersiz tipinin ve yoğunluğunun kritik rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to compare the acute effects of different exercise modalities —High-Intensity Interval Training (HIIT), Circuit Resistance Training (CRT), and Aerobic Exercise—on serum levels of Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) and inflammatory cytokines (IL-1, IL-6, TNF-α) in young, sedentary female university students. The study included 27 sedentary young women aged 18–22 years. Participants were randomly assigned to three exercise groups (HIIT, Circuit Resistance, Aerobic), with each group completing a single exercise protocol. Blood samples were collected before and immediately after the exercise session to measure the levels of BDNF, IL-1, IL-6, and TNF-α. Analysis of the findings revealed that in the intra-group analyses, no statistically significant difference was observed in the levels of BDNF, IL-6, or TNF-α compared to pre-exercise values (p>0.05). However, a statistically significant acute increase was detected in IL-1 levels within the Resistance Group (p<0.05). Examination of percentage changes showed that the HIIT Group recorded the highest percentage increase in BDNF levels at 155.29%, while the Resistance Group showed a notable increase in IL-6 levels at 113.06%. In the inter-group comparisons, a statistically significant difference was found in the post-exercise IL-1 levels (p<0.05). This difference was attributed to the HIIT Group having the lowest IL-1 levels compared to the other two groups. No statistically significant differences were observed among the groups for BDNF, IL-6, or TNF-α levels. Conclusion: Although a single exercise session did not elevate BDNF and IL-6 levels to statistical significance, notable biological differences were evident across the modalities. HIIT emerged as the protocol that elicited the strongest biological signal for neuroplasticity (highest BDNF percentage increase) and best controlled the acute pro-inflammatory load (IL-1). Conversely, the Circuit Resistance Training protocol was determined to induce the highest acute inflammatory load, evidenced by the statistically significant increase in IL-1. These findings underscore the critical role of exercise type and intensity in individualizing exercise prescriptions for optimal neuroplasticity and inflammatory responses.