Astım tanılı hastalarda sağlık okuryazarlığının sağlıklı yaşam biçimi davranışına etkisinin incelenmesi
The relationship between health literacy and health-promoting lifestyle behaviors in patients with asthma
- Tez No: 960186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ORAL TAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Astım Tanılı Hastalarda Sağlık Okuryazarlığının Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışına Etkisinin İncelenmesi”Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2025. Amaç:Bu çalışma, astım tanısı almış bireylerde sağlık okuryazarlığı düzeyi ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Araştırma, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 338 astım hastası ile yürütülmüştür. Veriler, Astım Kontrol Testi(AKT), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBD-2) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
“The Relationship Between Health Literacy and Health-Promoting Lifestyle Behaviors in Patients with Asthma Muğla Sıtkı Koçman University, Faculty of Medicine, 2025”Aim: This study aimed to evaluate the relationship between health literacy and health-promoting lifestyle behaviors in individuals diagnosed with asthma. Materials and Methods: A total of 338 asthma patients who applied to the Chest Diseases Outpatient Clinic at Muğla Training and Research Hospital were included in the study. Data were collected using the Asthma Control Test (ACT), the Turkish Health Literacy Scale-32 (TSOY-32), and the Health-Promoting Lifestyle Profile II (SYBD-2).