Fabrication and characterization of thermally conductive hexagonal boron nitride (H-BN) polymer nanocomposites
Isıl iletkenlikli hekzagonal bor nitrür (H-BN) polimer nanokompozitlerinin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 960238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMİR NAVİDFAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Verimli ısı dağılımı sağlayan polimer malzemeler, hafiflikleri, elektriksel yalıtımları, kolay üretimleri ve düşük maliyet avantajları nedeniyle son zamanlarda elektronik muhafazalarda büyük ilgi görmektedir. Bununla birlikte, saf polimerler genellikle düşük termal iletkenlik sergiler. Yüksek termal iletkenliğe sahip nanomalzemeler, polimer matrisin termal iletkenliğini etkili bir şekilde artırır. Altıgen bor nitrür (hBN) gibi iki boyutlu (2D) malzemeler, yüksek termal iletkenlik özellikleri nedeniyle termal yönetim uygulamaları için yeni bir platform olarak kullanılmaktadır. hBN/polimer kompozitler, gelişmiş elektronik cihazların zorlu termal yönetim gereksinimlerini karşılama potansiyeline sahiptir. Bu tezde, hBN nano dolgu maddeleri bir polipropilen (PP) matrisine dahil edildi ve %20 ağırlıkla %124,98'e kadar termal iletkenlik iyileştirmeleri elde ettik. Çekme testleri, saf PP'ye kıyasla %8,3'e kadar nihai çekme gerilimi iyileştirmesi ve %71,5'e kadar elastik modül artışı gösterdi. Bu gelişmeler, hBN bazlı nanokompozitlerin hem termal hem de mekanik performansı önemli ölçüde iyileştirdiğini ve bunları gelişmiş termal yönetim uygulamaları için umut verici adaylar haline getirdiğini doğrulamaktadır
Özet (Çeviri)
Polymer materials that provide efficient heat dissipation have recently attracted great attention in electronic housing due to their lightness, electrical insulation, easy production, and low-cost advantages. However, pure polymers exhibit low thermal conductivity. Nanomaterials with high thermal conductivity effectively increase the thermal conductivity of the polymer matrix. Two-dimensional (2D) materials like hexagonal boron nitride (hBN) are being employed as a new platform for thermal management applications due to their high thermal conductivity properties. hBN/polymer composites have the potential to meet the demanding thermal management requirements of advanced electronic devices. In this thesis, hBN nanofillers were incorporated into a polypropylene (PP) matrix, and we achieved thermal conductivity improvements up to 124.98% with 20 wt%. Tensile tests showed an ultimate tensile stress improvement of up to 8.3% and an elastic modulus increase of up to 71.5% compared to pure PP. These enhancements confirm that hBN-based nanocomposites significantly improve both thermal and mechanical performance, making them promising candidates for advanced thermal management applications.