Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda nakil sonrası serolojik durum ve aşı planlamasına uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of post-transplant serological status and compliance with vaccine planning in patients receiving hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 960291
  2. Yazar: ELİF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Aşı, birey ve toplum sağlığını korumada en önemli silahlarımızdan biridir. Hematopoetik kök hücre nakli yapılan ve enfeksiyonlar açısından son derece büyük risk altında olan hastaları, aşı ile önlenebilir enfeksiyonlara bağlı mortalite ve morbiditeden korumamız ancak aşı ile mümkündür. Literatürde aşı ve aşılama hakkındaki soru işaretlerinin aydınlatılmasında sağlık çalışanlarına büyük görev düştüğünü kanıtlayan pek çok çalışma mevcuttur. Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda, nakil sonrası aşı planına uyumun değerlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kemik İliği Ünitesi bünyesinde nakil yapılan 105 olgu dahil edilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, aşı planına uyum üzerinde etkili olabileceği düşünülen demografik veriler toplanmıştır. Aynı kapsamda, Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği'nde hazırlanan aşı planlarına ulaşılmış ve olguların aşı kartları temin edilmiştir. İkinci aşamasında olguların ebeveynlerine ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, aşı hakkındaki tutumları ve varsa olguların eksik aşılanma nedenleri sorgulanmıştır. Üçüncü aşamasında hastaların demografik verileri, ebeveyn tutumları değerlendirilerek aşı planına uyum ve aşılanma oranları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vaccination is one of our most important weapons in protecting individual and public health. It is even possible to protect hematopoietic stem cell transplantation patients who are at extremely high risk for mortality and morbidity of vaccine-preventable infections, with vaccination. In the literature, many studies are proving that healthcare professionals have a great role in clarifying the questions regarding vaccines and vaccination. This study aims to contribute to the evaluation of compliance with the post-transplant vaccination plan in patients who underwent hematopoietic stem cell transplantation. In this regard, 105 patients who were transplanted in Gazi University Medical Faculty Hospital Pediatric Bone Marrow Unit were examined. In the first stage of the study, demographic data that were thought to be effective in compliance with the vaccination plan were collected. In the same context, vaccination plans prepared in the Child Health Monitoring Clinic were gathered and vaccination cards of these cases were obtained. In the second stage, the parents of the cases were contacted. By doing so, their attitudes towards vaccination and the reasons for incomplete vaccination of the cases, if any, were questioned. In the third stage, cases' demographic data and parental attitudes were evaluated. In this regard, their compliance with the vaccination plan and vaccination rates were compared.