Ratlarda deksmedetomidin ve remifentanil anestezisinin serebral iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of dexmedetomidine and remifentanil anesthesia on cerebral ischemia-reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 960297
  2. Yazar: MELİSA KILINÇCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM URFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada remifentanil ve deksmedetomidinin serebral iskemi/reperfüzyon (İ-R) hasarına etkilerini indirekt olarak oksidatif stres markerlarıyla, direkt olarak da histopatolojik değerlendirme ile karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Yöntem: 250-300 gr ağırlığında 40 tane Wistar Albino cinsi erkek rat çalışmaya alındı. Grup 1'e İ-R modeli uygulanmadı, grup 2' ye sadece İ-R uygulandı, grup 3'e İ-R uygulandı ve deksmedetomidin verildi, grup 4'e İ-R uygulandı ve remifentanil verildi. Histopatolojik incelemelerde beyin dokusunda konjesyon, vakualizasyon ve eozinofilik dejenerasyon değerlendirildi. Biyokimyasal incelemelerde ise dokuda ve kanda MDA, MPO ve SOD düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Gruplar arasında histopatolojik açıdan anlamlı bir fark saptanamadı (p>0.05). Serum MDA değerleri grup 3'te grup 2'ye göre düşük bulundu (p=0.002). Grup 4'te grup 2'ye göre daha düşük elde edildi (p=0.062). Grup 3- 4 arasında anlamlı fark bulunamadı (p=1.000). Serebral dokudaki MDA değerleri grup 3'te grup 2'ye göre düşük bulundu(p=0.034). Grup 4'te grup 2'ye göre daha düşük bulundu (p=1.000).
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this study, it is aimed to compare the effects of remifentanil and dexmedetomidine on cerebral ischemia/reperfusion (I-R) injury indirectly with oxidative stress markers and directly with histopathological evaluation. Method: Forty male Wistar Albino rats weighing 250-300 g were included in the study. I-R model was not applied to group 1, only I-R was applied to group 2, group 3 was administered I-R and dexmedetomidine, group 4 was administered I-R and remifentanil. In histopathological examinations, congestion, vacuolization and eosinophilic degeneration in the brain tissue were evaluated. In biochemical examinations, MDA, MPO and SOD levels were measured in tissue and blood. Results: No significant difference was found between the groups histopathologically (p>0.05). Serum MDA values were found to be lower in group 3 compared to group 2 (p=0.002). It was lower in group 4 compared to group 2 (p=0.062). No significant difference was found between group 3 and 4 (p=1.000). MDA values in cerebral tissue were found to be lower in group 3 compared to group 2 (p=0.034). It was found to be lower in group 4 than in group 2 (p=1.000).