Parkinson hastaları ve sağlıklı yaşlılarda dinlenim durumu gama frekans spektrumundaki nöral dinamiklerin değişimleri
Alterations in resting-state gamma frequency dynamics in Parkinson's patients and healthy elderly individuals
- Tez No: 960330
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Patoloji, Psikiyatri, Neurology, Pathology, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Parkinson hastaları ile sağlıklı yaşlı bireylerin dinlenim durumunda gama frekans bandındaki (28–48 Hz) nöral osilasyon dinamikleri arasındaki farklılıkları araştırmaktır. Sağlıklı yaşlı kontroller (HC, n = 38), bilişsel bozukluğu olmayan Parkinson hastaları (PD, n = 24), hafif bilişsel bozukluklu Parkinson hastaları (PDMCI, n = 35) ve Parkinson demanslı hastalar (PDD, n = 35) olmak üzere dört grupta toplam 132 katılımcının elektroensefalografi kayıtları incelenmiştir. Parkinson tanısı UK Parkinson's Disease Society Brain Bank ölçütlerine göre konmuş; bilişsel durum Standardize Mini-Mental Test ve Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği ile, halüsinasyon sıklığı ise Miami Üniversitesi Parkinson Hastalığı Halüsinasyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hızlı Fourier Dönüşümü uygulanıp epoklar ortalaması alınarak elde edilen güç spektrumunda 28–48 Hz bandındaki en yüksek üç tepe güç değeri (µV²) seçilmiş, bu değerlerin aritmetik ortalaması gama baskın tepe gücü olarak kaydedilmiştir; aynı tepelere karşılık gelen frekansların ortalaması ise gama baskın tepe frekansı olarak hesaplanmıştır. Gözler açık dinlenim durumunda gama baskın tepe frekansı açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p > 0,30). Bununla birlikte, gözler kapalı durumda bu değişken için grup etkisi anlamlı bulunmuştur (F(3, 128) = 3,13; p = 0,028); ikili karşılaştırmalar, PDD grubundaki frekans değerlerinin PDMCI grubuna göre daha yüksek olduğunu göstermiştir (p = 0,019). Gama baskın tepe gücü ise hem gözler açık hem de gözler kapalı koşullarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p > 0,30). Bu bulgular, gama osilasyon değerlerinin bilişsel olarak sağlam ve hafif bozuk evresinde benzer düzeyde seyrettiğini, demans evresinde ise frekans bileşeninde sınırlı bir artış ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare resting-state gamma-band (28–48 Hz) neural oscillations between Parkinson's disease (PD) patients and healthy older adults. Electroencephalography from 132 participants were analysed: healthy controls (HC, n = 38), cognitively unimpaired PD (PD, n = 24), PD with mild cognitive impairment (PDMCI, n = 35) and PD dementia (PDD, n = 35). PD was diagnosed according to the UK Parkinson's Disease Society Brain Bank criteria. Cognition was assessed with the Standardized Mini-Mental Test and the Clinical Dementia Rating, and hallucinations with the University of Miami Parkinson's Disease Hallucination Questionnaire. Artefact-free epochs were averaged and transformed using Fast Fourier Transform to obtain power spectra. Within 28–48 Hz range, the three highest peak-power values (µV²) were selected; their mean was recorded as the gamma dominant peak power, and the mean of their corresponding frequency bins as the gamma dominant peak frequency. In the eyes-open condition, no significant group difference was found for gamma dominant peak frequency (p > 0.30). In the eyes-closed condition, this measure showed a significant group effect (F(3, 128) = 3.13, p = 0.028); pairwise tests indicated higher frequencies in PDD than in PDMCI (p = 0.019). Gamma dominant peak power did not differ between groups in either condition (p > 0.30). These findings suggest that gamma band measures are similar in cognitively intact and mildly impaired stages, while a modest frequency increase is observed at the dementia stage.