Techno-economic assessment of solar PV systems utilized in olive oil manufacturing facilities throughout Tunisia
Tunus'taki zeytinyağı üretim tesislerinde kullanılan güneş fotovoltaik sistemlerinin tekno-ekonomik değerlendirmesi
- Tez No: 960397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda, petrol fiyatlarındaki artış ve gaz emisyonlarının yükselmesi, yenilenebilir enerjilerin çeşitli tesisler için alternatif enerji kaynakları olarak önerilmesine yol açmıştır. Sonuç olarak, 2010 ve 2020 yılları arasında dünya çapında iklim değişikliği ve enerji sürdürülebilirliği ile ilgili üç ana hedef belirlenmiştir: CO2 emisyonlarının azaltılması, yenilenebilir enerjilerin kullanımının artırılması ve enerji verimliliğinin iyileştirilmesi. Bu hedeflerden fayda sağlayabilecek önemli bir sektör, özellikle“zeytin değirmenleri”nde zeytinyağı üretimidir. Bu tesisler, elektrik tüketimini azaltma, zararlı teknolojilerin yerine yenilerini koyarak karları artırma ve bakım maliyetlerini düşürme açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Bu makale,Tunus bölgesinde, yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş ve biyokütle enerjisiyle zeytin değirmenlerini beslemenin teknik ve çevresel uygulanabilirliğini araştırmakta ve karşılaştırmaktadır. Bölge, dış enerji kaynaklarına yüksek derecede bağımlı olmasına rağmen, sürdürülebilir kullanım için uygun“yeşil”kaynaklar açısından zengindir. Simülasyon sonuçları, ideal senaryonun %39,3'lük bir güneş fraksiyonu ve 600 kW fotovoltaik kapasite ile şebekeye sağlanan 636.561 kWh ile 905.528 kWh güç ürettiğini göstermiştir. Hasat döneminde, termal enerji talebi %80'e kadar düz plakalı kollektörler (FPC) tarafından karşılanmakta ve 431.859,5 MJ üretilmektedir. Hibrit sistem, %99'a kadar CO2 emisyonu azaltımı elde ederek çevre dostu işleyişini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing prices of petroleum and the rise in gas emissions have led to the recommendation of renewable energies as alternative power sources for various facilities. As a result, between 2010 and 2020, the worldwide set three key objectives related to climate change and energy sustainability: reducing CO2 emissions, increasing the use of renewable energies, and improving energy efficiency. One significant sector that can benefit from these goals is the production of olive oil, particularly in“olive mills.”These facilities present a substantial opportunity to reduce electricity consumption, increase profits by replacing harmful technologies, and lower maintenance costs. This thesis investigates and compares the technical and environmental feasibility of powering olive mills in Tunisia with renewable energy sources such as solar Pvs and thermal energy, either individually or in combination. The region, while highly dependent on external energy sources, is rich in“green”resources suitable for sustainable use. The simulation results demonstrated that the ideal scenario produces 905,528 kWh of power, with a solar fraction of 39.3% and 636,561 kWh provided to the grid with a 600kW photovoltaic capacity. During the harvest period, thermal energy demand is met by flat plate collectors (FPC) up to 80%, generating 431,859.5 MJ. The hybrid system achieved a reduction in CO2 emissions of up to 99%, demonstrating its environmentally reliability.