Metastatı̇k kolorektal kanser hastalarında florodeoksı̇glukoz pozı̇tron emı̇syon tomografı̇sı̇ (PET/BT) 'nı̇n mutasyon durumuna göre tedavı̇ yanıtını değerlendı̇rmedekı̇ rolü
The role of fluorodeoxyglucose positron emission tomography (FDG-PET/CT) in assesing treatment response according to mutational status in metastatic colorectal cancer patients
  1. Tez No: 960440
  2. Yazar: MUHAMMED UĞUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLSÜM GÜÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
: Bu çalışmanın amacı, de novo metastatik kolorektal kanser hastalarında tanı anında 18F-FDG PET BT ile elde edilen metabolik (SUV_max, MTV, TLG vb.) ve morfometrik–heterojenlik odaklı radyomik parametrelerin (Center of Mass Shift, morfolojik normalize mesafe ölçümleri, Intensity AUC–Cumulative SUV Histogram, Histogram RMS vb.) tümörün moleküler profili (özellikle KRAS, NRAS ve BRAF mutasyon durumu) ile ilişkisini retrospektif olarak değerlendirmektir. Ayrıca bu parametrelerin erken progresyon ve genel sağkalım üzerindeki prognostik ve prediktif değerleri araştırılmıştır. Böylece, PET BT tabanlı radyomik ölçümlerin moleküler verilerle entegre edilerek metastatik kolorektal kanserde tümör biyolojisinin non-invaziv olarak karakterize edilmesi, risk tabakalaşması ve kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde klinik karar süreçlerine katkı potansiyelinin ortaya konması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to retrospectively evaluate the relationship between metabolic (SUV_max, MTV, TLG, etc.) and morphometric–heterogeneity-focused radiomic parameters (such as Center of Mass Shift, morphologically normalized distance measurements, Intensity AUC–Cumulative SUV Histogram, Histogram RMS, etc.) obtained from 18F-FDG PET/CT at the time of diagnosis in patients with de novo metastatic colorectal cancer and the tumor's molecular profile, particularly the mutation status of KRAS, NRAS, and BRAF. In addition, the prognostic and predictive values of these parameters on early progression and overall survival were investigated. By integrating PET/CT-based radiomic measurements with molecular data, this study aims to demonstrate the potential contribution of non-invasive tumor characterization to clinical decision-making processes in metastatic colorectal cancer—particularly in terms of risk stratification and the development of personalized treatment strategies.