Deep neural network-based prediction of human fall risk using center of pressure trajectories
Baskı merkezi yörüngeleri kullanılarak insan düşme riski tahmini için derin sinir ağı tabanlı bir yaklaşım
  1. Tez No: 960515
  2. Yazar: SAJJAD ALHUMAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Denge sorunlarını doğru zamanda doğru şekilde tahmin edebilme yeteneği, özellikle düşme riski zaten yüksek olan yaşlı bireylerde, düşmeleri önlemede kritik bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırma, kuvvet platformundan elde edilen biyomekanik verilerin analizi yoluyla düşme riskini değerlendirmek amacıyla bir boyutlu evrişimsel sinir ağları (1D-CNN) aracılığıyla derin öğrenme tekniklerinin uygulanmasını incelemektedir. Kullanılan veri seti, kamuya açık bir veritabanından alınmış olup, yaşları 18 ile 86 arasında değişen 163 katılımcıya ait zaman serisi verilerini içermektedir. Katılımcılar, farklı görsel ve yüzey koşulları altında on iki denge testi gerçekleştirmiştir. BDSinfoCOP.csv dosyası, demografik bilgiler ve fonksiyonel özellikler dahil olmak üzere kişisel ve klinik verileri içermekte ve bu veriler ölçümlerle birleştirilmiştir. Falls Efficacy Scale (FES_S) skorlarına göre katılımcılar düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç düşme riski kategorisine ayrılmıştır. Verilerin karmaşık ve yüksek boyutlu yapısını ele almak için kapsamlı bir ön işleme süreci geliştirilmiştir. Veriler temizlenmiş, risk kategorilerini dengelemek için tabakalı örnekleme kullanılmıştır. Özellik değerleri normalleştirilmiş ve girişler CNN modelleri için 3 boyutlu tensör formatına dönüştürülmüştür. Modelin tutarlılığını ve genellenebilirliğini değerlendirmek için 5 katlı çapraz doğrulama stratejisi uygulanmıştır. 1D-CNN modeli tüm doğrulama katlarında istikrarlı bir şekilde yaklaşık %70 doğruluk ve yüksek risk grubunu tanımlamada 0.75'e kadar F1 skoru elde etmiştir. Sonuçlar, modelin kuvvet platformu sinyallerindeki zamansal desenleri öğrenebildiğini ve farklı düşme riski seviyelerini ayırt edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The ability to accurately forecast balance problems at the right time acts as a critical factor for preventing falls, particularly among older adults who already face elevated fall risks. The research investigates the application of deep learning techniques through one-dimensional Convolutional Neural Networks (1D-CNNs) to evaluate fall risk through the analysis of force plate-derived biomechanical data. The dataset originates from a public database and contains time-series data from 163 participants who ranged from 18 to 86 years old. The study involved participants who performed twelve balance trials across various visual and surface conditions. The BDSinfoCOP.csv file contained personal and clinical data, including demographics and functional characteristics, which were combined with the recorded measurements. The Falls Efficacy Scale (FES_S) scores classified participants into three fall-risk categories: low, moderate, and high. A complete preprocessing procedure was developed to address the complex and high-dimensional nature of the data. The data was cleaned, and stratified sampling was used to balance risk categories. Feature values were normalized, and the inputs were converted to a 3D tensor format for CNN models. A 5-fold cross-validation strategy was used to validate model consistency and generalizability. The 1D-CNN model performed consistently well across all validation folds, with an average accuracy of around 70%, and F1-scores as high as 0.75 for identifying individuals in the high-risk group. These results indicate that the model can learn the underlying temporal patterns in the force-plate signals and differentiate between different levels of fall risk.