Genç futbolcularda 8 haftalık psikolojik beceri antrenmanının zihinsel dayanıklılık ve psikolojik sağlamlık üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of 8-week psychological skills training on mental resilience and psychological toughness in young football players
  1. Tez No: 960516
  2. Yazar: OKAN RENKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Spor ortamı özellikle sporcuların, terslik, başarısızlık, çatışma ve artan sorumluluk gibi bir takım olumsuz olaylarla sıklıkla karşılaşmalarına olanak sağlayabilmektedir. Bu nedenle, sporcuların başarıya ulaşabilmeleri ya da çabuk toparlanabilmeleri için bu tarz olumsuz olaylar ve durumlar karşısında zihinsel dayanıklılıklarını mümkün olduğu kadar yüksek tutmaları gerekmektedir. Ayrıca, zihinsel dayanıklılık sadece olumsuz durumlarda gerekli olan bir beceri olarak değerlendirilmemelidir. Günümüzde spor ortamında yüksek performans elde etmek için sporcunun fiziksel yeterliğinin yanı sıra psikolojik yeterliğinin de önemli olduğu kabul edilmiş bir gerçektir. Özellikle sporda zihinsel dayanıklılığa yönelik olarak Türkiye'de yapılan çalışma sayısının henüz yeterli seviyede olmaması bu araştırmanın temel aldığı problemi oluşturmaktadır. Bu verilerin ışığında, bu araştırmanın problemini, 'Genç futbolcularda psikolojik beceri antrenmanının zihinsel dayanıklılık ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisi var mı?' sorusu oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırma, yarı deneysel yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak, 'Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri' ve 'Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki U15 futbol liginde mücadele eden takımlar oluştururken, örneklemini ise İzmir'de bulunan, TFF 2.Lig'de mücadele eden profesyonel bir kulübün U15 Elit Takımı futbolcuları (N:20) ve TFF 3.Lig'de mücadele eden profesyonel bir kulübün U15 Elit Takımı futbolcuları (N:20) oluşturmaktadır. Deney grubuna devam eden fiziksel antrenman programlarının yanı sıra 8 hafta, 16 oturumdan oluşan psikolojik beceri antrenman programı uygulanırken, kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama gerçekleştirilmemiş olup, sadece fiziksel antrenman programlarına devam etmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin analizine göre, 8 hafta 16 oturumda gerçekleştirilen psikolojik beceri antrenmanı sonrasında deney grubundaki genç futbolcuların başlangıca göre zihinsel dayanıklılıkları ve psikolojik sağlamlıkları arasında pozitif yönde anlamlı bir fark bulunmuş olup, herhangi bir çalışma yapılmayan kontrol grubunda ise herhangi bir değişim gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The sports environment often allows athletes to encounter a variety of negative events such as setbacks, failures, conflicts, and increasing responsibilities. Therefore, in order for athletes to achieve success or recover quickly, they need to maintain their mental resilience as high as possible in the face of such negative events and situations. Additionally, mental resilience should not only be regarded as a skill necessary in negative situations. It is a well-accepted fact that in today's sports environment, psychological adequacy is as important as physical adequacy for achieving high performance. The insufficient number of studies conducted in Turkey regarding mental resilience in sports forms the basis of the problem this research is based on. In light of this data, the problem of this research is framed as the question:“Does psychological skills training have an effect on mental resilience and psychological toughness in young footballers?”The research was conducted using experimental research methods from quantitative research methodologies, specifically employing a quasi-experimental design. In this study, the data collection tools used were the“Mental Resilience Inventory in Sports”and the“Short Psychological Resilience Scale.”The population of the research consists of teams competing in the U15 football league in Turkey, while the sample comprises players from the U15 Elite Team of a professional club competing in TFF 2nd League (N:20) and players from the U15 Elite Team of a professional club competing in TFF 3rd League (N:20) located in Izmir. While the experimental group underwent an 8-week psychological skills training program consisting of 16 sessions alongside their ongoing physical training programs, the control group did not receive any intervention and continued only with their physical training programs. According to the analysis of the data obtained from the study, a significant positive difference was found in the mental resilience and psychological toughness of the young footballers in the experimental group after the 8-week, 16-session psychological skills training compared to the baseline, while no changes were observed in the control group where no intervention was conducted.