Nonspesifik boyun ağrısı olan masa başı çalışanlarında ergonomik müdahale ve kayropraktik uygulamanın ağrı, stres, fonksiyonellik ve çalışma kapasitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of ergonomic intervention and chiropractic intervention on pain, functionality, work ability, and stress in office workers with nonspecific neck pain
- Tez No: 960522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, nonspesifik boyun ağrısı yaşayan masa başı çalışanlarında ergonomik müdahale ile kayropraktik uygulamanın ağrı, stres, fonksiyonellik ve çalışma kapasitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmaya, yaşları 18-55 arasında değişen toplam 60 katılımcı (%50 kadın, %50 erkek) dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize şekilde iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba yalnızca ergonomik müdahale uygulanırken, diğer gruba ergonomik müdahaleyle birlikte servikal bölgeye yönelik kayropraktik uygulama yapılmıştır. Müdahaleler öncesi ve 6 hafta sonrasında, Visual Analog Scale (VAS), Boyun Disabilite İndksi (BDİ), Çalışma Yeterliliği İndeksi (ÇYİ) ve Aglılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of ergonomic intervention and chiropractic intervention on pain, stress, functionality, and work ability among office workers with nonspecific neck pain. A total of 60 participants (50% female, 50% male) aged between 18 and 55 years were included. Participants were randomly assigned into two groups. One group received only ergonomic intervention, while the other group received ergonomic intervention combined with cervical chiropractic intervention. Measurements were conducted before and after six weeks using the Visual Analog Scale (VAS), Neck Disability Index (NDI), Work Ability Index (WAI), and Perceived Stress Scale (PSS).