Safety and biological activity evaluation of inula viscosa methanolic and water infusion extract
Inula viscosa metanolik ve su infüzyon ekstraktının güvenlik ve biyolojik aktivite değerlendirmesi
- Tez No: 960523
- Danışmanlar: Prof. Dr. MUHAMMED HAMİTOĞLU, DOÇ. DR. EBRU TÜRKÖZ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Geleneksel olarak çeşitli terapötik amaçlarla kullanılan bir tıbbi bitki olan Inula viscosa, çeşitli fitokimyasal bileşimi ve farmakolojik aktiviteleri nedeniyle önemli bilimsel ilgi görmüştür. Bu çalışma, çeşitli in vitro testler kullanarak Inula viscosa'nın metanolik ve su ekstrelerinin biyolojik aktivite profillerini kapsamlı bir şekilde araştırmıştır. Fitokimyasal tarama, metanolik ekstrenin su ekstresine göre daha yüksek toplam fenolik ve flavonoid içeriğine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kromatografik analiz, metanolik ekstraktta klorojenik asit ve rutinin başlıca fenolik bileşikler olduğunu belirlerken, su ekstraktında sadece klorojenik asit tespit edilmiştir. Metanolik ekstrakt, DPPH, ABTS, CUPRAC ve FRAP testlerinde tutarlı bir şekilde güçlü antioksidan aktivite göstermiştir. Her iki ekstrakt da çeşitli bakteri ve mantar suşlarına karşı geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivite sergilemiş, metanolik ekstraktın etkinliği daha üstün olmuştur. Kanserli ve kanserli olmayan hücre hatlarında yapılan sitotoksisite çalışmaları, metanolik ekstraktın özellikle MCF-7, HT-29, HCT116, HepG2 ve PC3 hücrelerine karşı daha yüksek antiproliferatif potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Doksorubisin ve 5-florourasil ile yapılan kombinasyon çalışmaları, sinerjik etkiler göstermiş ve I. viscosa'nın adjuvan tedavi olarak potansiyelini ortaya koymuştur. Akış sitometrisi analizi, metanolik ekstraktın S fazı hücre döngüsü durmasını indüklediğini göstermiş ve tubulin polimerizasyon testleri, mikrotübül oluşumunu bozma yeteneğini doğrulamıştır. Ames testi, mikronükleus testi ve komet testi kullanılarak yapılan genotoksisite değerlendirmesi, mutajenik etki göstermedi ve ekstraktların bilinen mutajenlere karşı koruyucu etkilerini ortaya koymuştur. Bu bulgular, I. viscosa'nın umut verici antikanser potansiyelini ve kemopreventif ajan olarak rolünü vurgulamakta ve terapötik uygulamalarının daha fazla araştırılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Inula viscosa, a medicinal plant traditionally used for various therapeutic purposes, has attracted significant scientific interest owing to its rich phytochemical profile and pharmacological activities. This study comprehensively investigated the biological activity profiles of methanolic and water extracts of Inula viscosa via various in vitro assays. Phytochemical screening revealed that the methanolic extract had higher total phenolic and flavonoid content than water extract. Chromatographic analysis identified chlorogenic acid and rutin as the major phenolic compounds in the methanolic extract, while only chlorogenic acid was detected in the water extract. The methanolic extract consistently demonstrated potent antioxidant activity in the DPPH, ABTS, CUPRAC, and FRAP assays. Both extracts exhibited broad-spectrum antimicrobial activity against various bacterial and fungal strains, with methanolic extract exhibiting superior efficacy. Cytotoxicity studies in cancerous and non-cancerous cell lines revealed that the methanolic extract had higher antiproliferative potential, particularly against MCF-7, HT-29, HCT116, HepG2, and PC3 cells. Combination studies with doxorubicin and 5-fluorouracil have demonstrated synergistic effects, suggesting the potential of I. viscosa as an adjuvant therapy. Flow cytometry analysis indicated that the methanolic extract induced S phase cell cycle arrest, and tubulin polymerization assays confirmed its ability to disrupt microtubule formation. Genotoxicity assessment using the Ames test, micronucleus assay, and comet assay revealed no mutagenic effects, and demonstrated the protective effects of the extracts against known mutagens. These findings highlight the promising anticancer potential of I. viscosa and its role as a chemopreventive agent, warranting further investigation of its therapeutic applications.