Yerel müzecilik ve sosyal bilgiler eğitimindeki yeri: Göreme örneği
Local museums and the importanca of it in social sciences: Göreme sample
  1. Tez No: 960538
  2. Yazar: GAMZE BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR KARAUĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Tarih, Museology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yerel Müzecilik ve Sosyal Bilgiler Eğitimindeki Yeri (Göreme Örneği) başlıklı bu tez çalışmasında, ailemize ait, dedelerimizden ve ninelerimizden kalma elbiseleri, eski fotoğrafları, geçmişte yaşananlara ilişkin hatıraları, toplumsal yaşamlarının nasıl geliştiği yazılı belgeler ve sözlü veriler ışığında, oluşturulabilecek yerel müzenin nasıl olduğu ya da nasıl olması gerektiğini ortaya koyduk. Bununla birlikte; içeriği dokunulabilir, hissedilebilir kılan bu müzenin, eğitim sistemimizde, müze-okul ilişkisini kurarak yerini ve önemini kavramaya yönelik bir çalışma yürütülmüştür. Yerel müzeciliğin sosyal bilgiler eğitimindeki yeri ve katkılarını ortaya çıkarmak amaçlanmış, bu genel amaç çerçevesinde aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:1-Müze kavramından yola çıkılarak yerel müze nedir?2-Yerel Müze içinde, sözlü tarihin ve arşiv belgelerinin yeri nedir?3-Dünyadan da örneklemelerle yola çıkılarak yerel müze nasıl olmalıdır?4-Yerel müzenin sosyal bilgiler eğitimine ne gibi katkıları olabilir?Bu sorularla birlikte, büyük bir öneme sahip olduğunu düşündüğümüz yerel tarih araştırmalarıyla oluşturulacak yerel müzeciliğin yanı başımızdaki tarihin, hatıraların ve kültürümüzün yapı taşlarının farkına varılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, ilköğretim öğrencilerin müze bilinciyle yetişmesi, çevrelerinin geçmişini araştırması, mevcut durumu geçmiş yaşantılarla sorgulamayı öğrenmesi ve yaşantısını doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemiş geçmişi hakkında araştırma yapmasına katkıda bulunmaya çalışılmıştır. Bu tezde aşağıdaki varsayımlardan hareket etmiştir:?Müze eğitimi, bugün okullar için rehberli turlar düzenleme anlamını çoktan aşıp, daha geniş etkinlikler bütünüdür.?Müzeler, eseri sadece sergilemekle kalmaz, kitapların ve derslerin açıkça ortaya koyamadığı olgu, olay ve nesnelerin yaşantı içinde olması gereken bağlarını oluşturur.?Yerel bir müzenin eğitim programlarındaki amacı sadece bilgi vermek değil, yaratıcılığı, düş gücü, soru sormayı, ipuçlarından yeni bilgiler üretmeyi, sentez yapmayı geliştiren bir etkiye sahiptir.?Müze, çocukların gelişiminde önemli bir yere sahiptir.?Yerel tarih araştırmalarının bir ayağını arşivler ve kütüphaneler oluştururken, bir ayağını da sözlü tarih oluşturmaktadır.?Osmanlı vilayet salnameleri, o yörenin geçim kaynakları, sosyal, sağlık, eğitim ve ziraat gibi detaylı olmayan istatistikî veriler vermesi nedeniyle yerel müzecilikte önemli bir yere sahiptir.?Araştırma, yerel müzecilik kavramını her alanda ve her eğitim kademesinde değil, sadece eğitim sistemimizde, ilköğretim kademesinde, Sosyal Bilgiler dersi içindeki yerini incelemektedir?Zaman ve kaynak sınırlılığından dolayı bir yörenin, Nevşehir vilayet salnamesinin tarihleri arasındaki özelliklerini örnek alarak, yerel müzecilikte salnamelerin yerini incelemektedir.?Materyal, sözlü veri gibi ekler bir yöreye özgü incelenecektir.?Elde edilecek sözlü veriler bireylerin psikolojik durumları da düşünüldüğünde güvenirlilik ve geçerlilik boyutlarıyla sınırlandırılacaktır.Yerel müze araştırma sahasına uygun fotoğraf, arşiv belgeleri gibi verilerin toplanması ve yorumlanması için gerekli koşullar hazırlanmış, müze kavramı temelli yerel müzeciliğin oluşmasına katkı sağlayacak yöre insanının sözlü verilerine sadık kalınarak bir yerel müze tasarısı olabilirliği düşünülmüştür. Yerel müzeyi, gerçek hayat olarak kabul edip, okul ile ilişkilendirmenin, bağ kurmanın önemli olduğu bu araştırmada bir tasarı ve yorumlama sürecine girilmiştir. Tüm bunlar yapılarak oluşturulan bu tezde kütüphaneler, internet aracılığıyla yabancı ve Türkçe kitaplar, tezler, süreli yayınlar taranmış, günümüzde ve geçmişte toplumsal yasam içinde insanın insanla, çevresi ile ve kurumlarla ilişkilerini inceleyen birçok disiplin gibi Yerel Müze'nin önemini, Sosyal Bilgiler Eğitimi alanındaki değerini de gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study with the heading Local Museology and Its Place at Social Studies Education (Göreme Sample), a work has been iplemented in the light of the clothes of our family left from our grandfather and grandmothers, old photographs, memories regarding experienced in the past and written documents and verbal data showing how the communal living improved including how a local museum be developed nearby or how should it be, this museum made the context touchable, perceivable and formed museum-school relation in our educational system by intending to comprehend the place and importance of the museum. In this survey, bringing into the open of place and contributions of the local museology in social studies has been aimed and responses for below questions has been seeked within the scope of this general purpose:1- What is local museum considering museum conception?2- What are the places of verbal history and archieve documents in Local Museum?3- How should be a local museum considering also samplings from the world?4- What sort of contributions could local museum provide for social studies?Together with those questions it is targeted to notice nearby building stones of the history, memories and our culture together with the local museology be constituted with local history researches we think it carries high importance. In this context efforts have been given in order to grow the primary education students with museum awareness, to learn the present conditions by questioning with past experiences and tried to contribute their surveys regrding the past affected their lives directly or indirectly. In this survey, it is acted from below shown assumptions:?Museum education today is a wider integral of activities which is beyond the organised tours with guides for all the schools.?Museums do not only exhibits the work of art but also constitute the connections with the facts, events and objects in the life which the books and lessons do not reveal.?The objective of a museum in an educational program not only to provide information but to have an affect to create ingenuity, imagination, to produce new informations and to improve the system of synthesize.?Museums have an important place in development of the children.?While a leg of local history researches has been constitututed by archives and libraries the other leg represents the verbal history.?Ottoman provincial almanacs has important place in local museology such as providing undetailed statistical data about the said region as means of livehood, social, health, educational and agricultural informations.?Research examine the local museology not at every level and at every educational rank but examines only the place in Social Studies lesson at primary education stage of our educational systems.?Depending on the limitation of time and source, a regions?, provincial almanacs of Nevşehir has been examined by taking the specialities as samples between provincial almanac dates.?Annexes such as materials, verbal data shall be examined as of a region.?Verbal data to be provided shall be limited by reliableness and validity dimensions when the psychological conditions of the individuals are considered.Required conditions for collection and be interpreted of data such as photography, archieve documents appropriate for local museum research field has been prepared, museum concept possibility has been thought faithfully subject to verbal data of regional people to contribute local museum. In this research where the local museaum have been accepted as real life and associated, correlated with the school the project method has been used as entered to design and interpretation process, verbal data are provided by the method of question-response method. In this thesis, with the realisation of all those, the libraries, foreign and Turkish books, thesis, periodicals have been searched through internet and gave effort to reveal the importance of the local Museum in Social Studies Education as many disciplines which examine the relation of individuals of todays and past with each other and with the environment and institutions and tried to display its value in Social Studies Education.