تقنيات السرد في روايات غسان كنفاني حسب نموذج جيرار جينيت
Gassân Kenefânî'nin romanlarında Gerard Genette modeline göre anlatı teknikleri
  1. Tez No: 960539
  2. Yazar: AYAT İ ABU ALYAQIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, Filistinli yazar Gassân Kenefânî'nin romanlarındaki anlatı tekniklerini, yapısalcı edebî eleştirinin önde gelen kuramcılarından Gèrard Genette'in anlatı kuramı çerçevesinde incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, Kenafânî'nin eserlerinde öne çıkan anlatı estetiğini ortaya çıkarmak ve yazarın modern anlatı araçlarını ulusal ve varoluşsal meseleleri dile getirmek için nasıl kullandığını açıklamaktır. Bu meseleler, özellikle Filistin edebiyatında bilinç akışı akımının ayırt edici özelliklerinden olup, Kenefânî'nin metinlerini çağdaş Arap edebiyatında özgün anlatı modelleri hâline getirmiştir. Araştırmanın temel sorusu şudur: Gassân Kenafânî anlatı estetiğini düşünsel vizyonunu yansıtmakta ne ölçüde başarılı bir biçimde kullanabilmiştir? Bu temel sorudan, anlatı zamanı, odaklama, anlatı kipliği, anlatıcı sesi, zamansal boyutlar, metinlerarasılık ve üslup teknikleri gibi konulara ilişkin alt sorular türetilmiştir. Bu çalışma,“Kanafani”nin nispeten kısa edebi serüvenindeki dört temel romana Güneşte Adamlar, Size Kalan, Hayfa'ya Dönüş ve Ümmü Sa'd odaklanarak yapılmış bir çözümlemeye dayanmaktadır. Analiz, Gérard Genette'in üç temel anlatı kategorisi olan zaman, kip (söylem biçimi) ve bakış açısı (odaklama) ekseninde yürütülmüştür. Anlatı unsurları arasındaki yapısal ilişkiler yalnızca teknik araçlar olarak değil, aynı zamanda Filistin deneyiminin derinliklerinden beslenen düşünsel ve üslupçu bir vizyonun tezahürleri olarak ele alınmıştır. Analiz sonuçları, Kanafani'nin anlatıyı karmaşık ve tutarlı bir yapıda kurarak Filistin toplumsal bilincini yeniden inşa etmeye çalıştığını ortaya koymuştur. Zaman dilimlerinin parçalanması (geri dönüş ve ileri sıçrama gibi), çoğul sesliliğin ve toplu anlatımın kullanımı, zaman unsurlarının başat karakterlerin bakış açısından yoğunlaştırılması ve metinlerarasılık ilkesinin uygulanması gibi tekniklerle bu amaç gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzes the narrative techniques in the novels of Ghassan Kanafani through the lens of Gérard Genette's narratological theory one of the most prominent structuralist framework in modern literary criticism. The research aims to uncover the aesthetic narrative structures that distinguish Kanafani's works and to clarify how he employed modern narrative tools to express national and existential concerns. These concerns, among the defining features of the stream of consciousness movement in Palestinian literature, have rendered his texts unique narrative models within contemporary Arabic literature. The central research problem emerges from the question: To what extent was Ghassan Kanafani able to employ narrative aesthetics to convey his intellectual vision? This core question gives rise to further inquiries related to narrative time, focalization, narrative mode, voice, temporal dimensions, as well as intertextuality and stylistic techniques. This study is based on an analytical reading of four key novels from Ghassan Kanafani's relatively brief yet impactful literary career: Men in the Sun, What Remains for You, Return to Haifa, and Umm Saad. The analysis adopts Gérard Genette's triadic narratological framework time, mood (narrative discourse), and focalization (point of view) as its central axis. Narrative elements are examined not merely as technical devices but as expressions of a deeper intellectual and stylistic vision rooted in the Palestinian experience. The findings reveal that Kanafani constructs his narratives through a complex yet coherent structure aimed at reconstructing the Palestinian collective consciousness. This is achieved through narrative strategies such as the fragmentation of temporal sequences (flashbacks and anticipations), the use of polyphonic and collective narration, the intensification of temporal markers from the perspectives of principal characters, and the application of intertextuality as a governing narrative principle. These elements collectively demonstrate that Kanafani's narrative approach transcends structural technique, operating instead as a conduit for political and existential meaning.