Kantitatif PCR ve biyoinformatik analiz yöntemleri ile meme kanseri gelişimi ile ilişkili mikroRNA'ların belirlenmesi
Determination of microRNAs associated with breast cancer development using quantitative PCR and bioinformatics analysis methods
- Tez No: 960578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN GÜRER, DOÇ. DR. SEVGİ GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı, meme kanserli hastalarda miR-3928-5p, miR-4295 ve miR-4720-5p'nin ifade seviyelerinin belirlenmesi ve bu miRNA'ların meme kanserindeki rollerinin ortaya konmasıdır. Bu çalışma için Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu tarafından onay alınmıştır (Onay no: 2023/197). Çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda opere edilmiş toplam 67 hastadan alınan tümörlü ve komşu sağlıklı doku örnekleri kullanılmıştır. qRT-PCR ile miR-3928-5p, miR-4295 ve miR-4720-5p'nin ifade seviyeleri belirlenmiştir. Biyoinformatik analizler yapılarak miRNA'ların Fonksiyonel Zenginleştirme Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the expression levels of miR-3928-5p, miR-4295, and miR-4720-5p in breast cancer patients and to reveal the roles of these miRNAs in breast cancer. This study was approved by the Local Ethics Committee of Gaziantep University Faculty of Medicine (Approval No: 2023/197). In the study, tumor and adjacent healthy tissue samples were obtained from a total of 67 patients who underwent surgery at the Department of General Surgery, Gaziantep University. The expression levels of miR-3928-5p, miR-4295, and miR-4720-5p were determined using qRT-PCR. Bioinformatic analyses were performed to conduct a Functional Enrichment Analysis of the miRNAs.