Antroyun uygulaması ve otojenik gevşeme tekniğinin huzurevi sakinlerinin psikolojik iyi oluş ve yaşam bağlılığına etkisi
The effect of application and autogenic relaxation technique on psychological well-being and life commitment of nursing home residents
- Tez No: 960606
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ANTROYUN UYGULAMASI VE OTOJENİK GEVŞEME TEKNİĞİNİN HUZUREVİ SAKİNLERİNİN PSİKOLOJİK İYİ OLUŞ VE YAŞAM BAĞLILIĞINA ETKİSİ Mehtap BUDAK Doktora Tezi Hemşirelik Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuran GÜLER 2025, 126 sayfa Randomize kontrollü deneysel tipte olan araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde antroyun uygulaması ve otojenik gevşeme tekniğinin psikolojik iyi oluş ve yaşam bağlılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzincan 100. Yıl Atatürk Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Refahiye Huzurevi'nde kalan toplam 127 huzurevi sakini oluşturmuştur. Araştırma 01 Şubat 2024 – 01 Ocak 2025 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan (24 antroyun müdahale grubu, 22 otojenik gevşeme müdahale grubu, 23 kontrol grubu) olmak üzere toplam 69 huzurevi sakini ile tamamlanmıştır. Müdahale gruplarına uygulamalar, haftada iki kez olmak üzere sekiz hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Standartize Mini Mental Test, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Yaşam Bağlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçümler, müdahale öncesi başlangıç izlemi ve sonrasında üç ayrı izlem olarak yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile birlikte izlem zamanları arasında çoklu karşılaştırmalar yapılmış ve anlamlılık düzeyinin korunması için Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Müdahalelerin etkinliği post-hoc testlerle değerlendirilmiş, ayrıca antroyun grubunda oyun kazanma sayısı ile ölçek puanları arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, izlem süresi boyunca antroyun müdahale grubunda ve otojenik gevşeme müdahale grubunda psikolojik iyi oluş ve yaşam bağlılığı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF EXERGAMING APPLICATION AND AUTOGENIC RELAXATION TECHNIQUE ON PSYCHOLOGICAL WELL-BEING AND LIFE ENGAGEMENT OF NURSING HOME RESIDENTS Mehtap BUDAK Doctoral Dissertation Department of Nursing Advisor : Prof. Dr. Nuran GÜLER 2025, 126 Pages This randomized controlled experimental study was conducted to evaluate the effects of exergaming and autogenic relaxation techniques on psychological well-being and life engagement among older adults living in nursing homes. The study population consisted of a total of 127 residents from Erzincan 100th Year Atatürk Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center and Refahiye Nursing Home. The study was completed between February 1, 2024, and January 1, 2025, with a total of 69 nursing home residents who met the inclusion criteria (24 in the exergaming intervention group, 22 in the autogenic relaxation intervention group, and 23 in the control group). The interventions were implemented for the two intervention groups twice a week for a total of eight weeks. Data were collected using the Personal Information Form, Standardized Mini-Mental Test, Psychological Well-Being Scale, and Life Engagement Scale. Measurements were taken at baseline before the intervention and then during three subsequent follow-up assessments. In the data analysis, descriptive statistics were used, and multiple comparisons were made between time points with Bonferroni correction applied to preserve the level of significance. The effectiveness of the interventions was evaluated using post-hoc tests, and in the exergaming group, the relationship between the number of games won and the scale scores was examined using correlation analysis. According to the findings, both the exergaming and autogenic relaxation intervention groups showed statistically significant improvements in psychological well-being and life engagement throughout the follow-up period (p0.05).