İnfertilite sorunu yaşayan erkeklere yönelik etkilenme ölçeği geliştirme çalışması
Impact scale development for men with infertility problem
  1. Tez No: 960605
  2. Yazar: ÖZLEM YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE YAĞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma İnfertilite Sorunu Yaşayan Erkeklere Yönelik Etkilenme Ölçeği'nin geliştirilmesi amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi ve Smyrna Art Tüp Bebek Merkezine başvuran 198 erkek katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken katılımcı tanılama formu, İnfertilite Sorunu Yaşayan Erkeklere Yönelik Etkilenme Ölçeği (İSYEYEÖ), Doğurganlık Sorunu Envanteri (DSE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Cronbach Alfa, Pearson korelasyon analizi, inter-item corralation, iki yarıya bölme analizi, Hotelling T-kare testi, Tukey toplanabilirlik analizi, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, t testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Ölçeğin iki alt boyuttan oluştuğu ve alt boyutların madde güvenirliğinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin toplanabilir olduğu, yapı geçerliliğinin uygun olduğu ve erkekler üzerinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda ölçeğin hiç çocuk sahibi olmamış erkekler için kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu saptanmıştır. Erkekler ile yapılacak çalışmalarda kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with 198 male participants who applied to Dokuz Eylül University IVF Center and Smyrna Art IVF Center in order to develop the Affect Scale for Men Experiencing Infertility Problems. Data were collected using a participant identification form, the Affect Scale for Men Experiencing Infertility (ASMEI), and the Fertility Problem Inventory (FDI). Cronbach's alpha, Pearson's alpha correlation analysis, inter-item correlation, split-half analysis, Hotelling T-square test, Tukey Additiveness analysis, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, t-test and Pearson correlation analysis were used in data analysis. The scale was determined to consist of two subscales, and the item reliability of the subscales was high. It was determined that the scale was additive, had adequate construct validity, and was a valid and reliable scale for use with men. The study found the scale to be a valid and reliable tool for men who have never had children. It is recommended for use in studies with men.