Elektrikli araç şarj istasyonlarının dağıtım şebekesine etkilerinin analizi
Analysis of the effects of electric vehicle charging stations on the distribution network
- Tez No: 960615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde çevre dostu ulaşım anlayışının benimsenmesi ve fosil yakıt kullanımının azaltılması hedefleri doğrultusunda, elektrikli araçlara olan talep hızla artmaktadır. Bu artış hem ekonomik hem de çevresel açıdan önemli fırsatlar sunarken, aynı zamanda şehir ve ilçe bazında güç dağıtım şebekeleri için önemli altyapı düzenlemelerini gerektirmektedir. Elektrikli araçların (EA) şarj işlemleri sırasında yüksek güç tüketimi ve bu işlemlerin yoğunlukla belirli zamanlarda gerçekleşmesi, dağıtım sistemlerinde ani yük artışlarına, gerilim dalgalanmalarına ve hatta bazı durumlarda kesintilere neden olabilmektedir. Bu çalışma, elektrikli araç şarj istasyonlarının dağıtım şebekeleri üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ele almak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel odağı, özellikle PowerFactory DIgSILENT yazılımı kullanılarak, Rize iline ait temsilî bir orta gerilim dağıtım şebekesi üzerinden yapılan benzetim analizleriyle, farklı yük yoğunluğu senaryolarının şebeke davranışını nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Benzetimler kapsamında, farklı EA şarj istasyonu senaryoları oluşturulmuş; bu senaryolarda düşük, orta ve yüksek yoğunluklu şarj faaliyetlerinin dağıtım sistemine olan etkileri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, belirli bölgelerde artan enerji kayıplarının yanı sıra, gerilim seviyelerinde dengesizliklerin ve hatta aşırı yüklenme risklerinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, mevcut dağıtım altyapısının artan EA talebine karşı yeterliliğini sorgulamakta ve gelecekte yapılacak planlamalar için önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with the growing adoption of environmentally friendly transportation and the goal of reducing fossil fuel consumption, the demand for electric vehicles (EVs) is rapidly increasing. While this trend presents significant opportunities from both economic and environmental perspectives, it also necessitates substantial infrastructure adjustments in power distribution networks at the urban and regional levels. During the charging process of electric vehicles, the high power consumption and the tendency for charging to occur predominantly during certain periods can lead to sudden load surges, voltage fluctuations, and in some cases, even power outages in the distribution systems. This study has been conducted to comprehensively examine the impacts of electric vehicle charging stations on distribution networks. The main focus of the research is to investigate, through simulation analyses using PowerFactory DIgSILENT software, how different load density scenarios affect the behavior of a representative medium-voltage distribution network specific to the province of Rize. Within the scope of the simulations, various EV charging station scenarios were developed, and the effects of low, medium, and high-density charging activities on the distribution system were analyzed. The results revealed not only increased energy losses in certain areas but also voltage imbalances and risks of overloading. These findings question the adequacy of the current distribution infrastructure in responding to the growing EV demand and provide valuable insights for future planning and development.