Derim sonrası salisilik asit uygulamasının eşme ayva çeşidinde depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkisi
The effects of post-harvest salicylic acid treatment on the fruit quality of quince cv. eşme during storage
- Tez No: 960787
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ayvanın da dahil olduğu klimakterik meyvelerde olgunlaşma metabolizması büyük ölçüde etilen biyosentezinden etkilenmektedir. Bu meyvelerde olgunlaşma sırasında etilen sentezi önemli ölçüde artar. Etilen sentezini baskılamaya yönelik uygulamalar meyvelerde olgunlaşma ve yaşlanmayla ilgili süreçleri de yavaşlatarak derim sonrası kalite kayıplarını geciktirmektedir. Salisilik asidin (SA) meyve muhafazası sırasında bilinen en önemli faydaları arasında etilen biyosentezini baskılaması, çürüme oranını ve meyve eti kararmasını azaltması/engellemesi gelmektedir. Çalışmada Eşme ayva çeşidine derim sonrası SA uygulanarak (0, 1 ve 2 mM) depolama sırasında meyvelerdeki kalite değişimi ile et kararması incelenmiştir. Uygulamalardan sonra ayvalar 0±1°C ve % 90±5 oransal nem içeren normal atmosfer (NA) koşullarında 180 gün depolanmıştır. Raf ömrü çalışmaları için ise her analiz döneminde soğuk odadan çıkartılan meyveler, 7 gün 20°C ve % 60±5 oransal nem koşullarında bekletilmiştir. Çalışmada SA uygulamalarının, incelenen bazı kalite parametreleri (meyve eti sertliği, ağırlık kaybı, etilen üretim miktarı ve solunum hızı) üzerine kontrol uygulamasına göre olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Özellikle 1 mM'lik SA uygulamasının meyve eti kararması, meyve kabuk kararması ve üşüme zararını azalttığı belirlenmiştir. Ancak SA uygulamalarının etkileri tür ve çeşit bazında değişiklik gösterebileceği için farklı çeşitlerde değişik dozlar uygulanarak yürütülecek çalışma sayısının arttırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In climacteric fruits, including quince, ripening metabolism is greatly influenced by ethylene biosynthesis. In these fruits, ethylene synthesis increases significantly during ripening. Treatments to suppress ethylene synthesis also slow down the ripening and senescence processes in fruits, thereby slowing down postharvest quality losses. Salicylic acid (SA) is known to suppress ethylene biosynthesis, reduce/eliminate decay rate and prevent fruit flesh browning during fruit storage. In this study, quality changes in fruits and flesh browning during storage were investigated by postharvest SA treatment (0, 1 and 2 mM) to quince cv. Eşme. After treatments, the fruit were stored for 180 days under normal atmosphere (NA) conditions with 0±1°C and 90±5 % relative humidity. For the shelf life studies, the fruit removed from the cold room during each analysis period were kept at 20°C and 60±5 % relative humidity for 7 days. It was determined that SA treatments had positive effects on the investigated some quality parameters (especially fruit flesh firmness, weight loss, ethylene production and respiration rate) compared to the control treatment. It was observed that especially 1 mM SA treatment reduced fruit flesh browning, fruit skin browning and chilling injury. However, since the effects of SA treatments can change depending on the species and cultivar, it is thought that the studies to be carried out with different cultivars and doses should be increased.