Samsun ılıman iklim koşullarında bazı liflik keten çeşitlerinde farklı ekim zamanlarının verim ve verim kriterlerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different planting times on yield and yield criteria in some fiber flax varieties in Samsun temperated climate conditions
- Tez No: 960843
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHANE FUNDA ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kenevir Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile ılıman iklim kuşağı içerisinde yer alan Samsun ili, Yakakent ilçesi koşullarında 2023-2024 yılı üretim sezonunda, ketenin yüksek sap ve lif verimi için uygun ekim zamanının belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme, üç keten çeşidi (Giza11, Nathalie, Lisette) ve altı ekim zamanı (1-11-21 Ekim, 1-11-21 Kasım) uygulaması ile Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 4 tekrarlı kurulmuş, çeşitler ana parsellere, ekim zamanları alt parsellere yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the optimal planting time for high stalk and fiber yield of flax during the 2023-2024 production season in the conditions of Yakakent district, Samsun province, located within the temperate climate zone. The experiment used three flax varieties (Giza11, Nathalie, Lisette) and six planting times (October 1, 11, and 21; November 1, 11, and 21) in a randomized block design with split plots, with four replications. The varieties were assigned to the main plots, and the planting times were assigned to the subplots.