Türkiye'de gerçekleşen gıda krizi örnek vaka incelemeleri
Food crisis in Turkey: Case studies
- Tez No: 961055
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Krizler ön görülemez şekilde ortaya çıkan, doğru ve etkin bir iletişim ile yönetilmesi gereken, işletmenin varlığını tehlikeye sokan bir durumdur. Kriz gerçekleştiği takdirde başlatılan kriz iletişim çalışmalarında kriz yönetimini destekleyen, paralel yürüyen bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar yetkin ve yetkili bir ekip çalışması tarafından gerçekleştirilmelidir. Söz konusu ekibin olası krizlere hazırlıklı planlamaları yapmış olmaları gerekmektedir. Kriz iletişim ekibi örgüt içi ve örgüt dışı iletişiminde anlaşılır bir dil ve çözümcül yaklaşımı ile etkin bir iletişim akışı sağlamakla mükelleftir. İletişim araçlarının da artması ile birlikte medya kuruluşlarından destek alarak, sosyal medyayı doğru yöneterek kriz iletişimi yapmak günümüz koşullarında değer kazanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de gıda üzerine gerçekleşen örnek vakaların incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crises are situations that occur unpredictably and endanger the existence of the business, which must be managed with accurate and effective communication. If a crisis occurs, a parallel study that supports crisis management should be carried out in the crisis communication activities initiated. These works must be carried out by a competent and competent team. The team in question must have made prepared plans for possible crises. The crisis communication team is obliged to ensure an effective communication flow with a clear language and a solution-oriented approach in internal and external communication. With the increase in communication tools, crisis communication by getting support from media organizations and managing social media correctly has gained value in today's conditions. In this study, case studies on food in Turkey were examined.