Milletlerarası özel hukukta vesayete ilişkin kararların tanınması ve tenfizi
Recognition and enforcement of the guardianship decisions in private international law
- Tez No: 961076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Vesayet kararlarının devleti, kişinin şahıs ve malvarlığını etkileyen varlıkları günümüz dünyası ve milletlerarası özel hukuk düzenlemeleri ışığında yadsınamaz bir gerçektir. Vesayetin hem özel hem de kamu hukukuna sirayet eden etki alanı önem derecesinin ne kadar yüksek olduğunun başlıca göstergesidir. Ayrıca globalleşen dünyanın gereklilikleri uyarınca birden fazla ulusu ve yabancı ülke vatandaşını etkiler vesayet kararlarının verilmesi, kavramın milletlerarası özel hukuk alanında da baskınlığının her geçen gün artmasına yol açmaktadır. Vesayet kararlarının geniş etki alanı devletin yargılama yetkisi kavramının da ele alınmasını gerektiren bir hukuk alanı oluşturmaktadır. Bilindiği üzere milletlerarası özel hukukun temel kavramlarından tanıma ve tenfiz, yabancı devletlerden verilen kararların ülkemizde etki doğurabilmesinin kilididir. Her bir devlet için tanıyacağı ve tenfiz edeceği kararların alanlarını ve gerekliliklerini belirleme özgürlüğü sağlanmış, devletler kendi sınırları içerisinde bu egemenliğe sahip kılınmıştır. Özellikle bu açıdan vesayet kararlarının kamu hukukuna giren özellikleri nedeni ile münhasır yetki ve kamu düzeni ilkelerini zedeleyeceği kuşkusu bu kararların tanınmasının önüne geçmiştir. Tez çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle vesayet kavramının önemine binaen kavramın kendisi ve medeni hukuk açısından etkileri özetlenecektir. İkinci bölüm kapsamında ise söz konusu bu kararların doktrin ve Yargıtay kararları uyarınca yıllar boyunca ele alınan vesayet kararlarının tanınması ve tanınmamasına ilişkin sebep ve görüşler detaylıca ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world and private international law regulations, it is a stubborn fact that guardianship decisions' have an existence which effects both states and indiviual's personal existence and asset. This institution's spread to both private and public law, is the major indicator to its importance's highness. As a result of globalizing world, guardianship decisions which influences different nations and indiviuals who has different citizenships nations increases the dominance of the instutition in the private international law field day by day. Guardianship decisions' extensive sphere of influence creates an area of law where the term of state jurisdiction also must be taken into considiration. As is known, being one of the fundamental terms of private international law, recognition and enforcement is the key of the decision given by the forgein courts to affect in our country. Every state has been granted with the freedom and sovereignty to specify the space of the decisions they will recognate and enforce as well as their requirements, within the limits of itself. Especially the doubt of this feautres possibility to violate the terms, exclusive jurisdiction and public policiy, result of guardinaship decision's public law features, prenvents the recognation of these decisions.Firstly, in the first section of our thesis based on the importance of the term guardianship instution's itself and its impacts on civil law have been summarized.In the second section it has been aimed to come to a conclusion thorougly by examining the opinions and practises of the doctrine and the Supreme Court on recognating or not recognating the guardianship decisions througout the years.