Usage of modern technologies in recruitment and candidate experience: An exploratory approach to the moroccan labor market
  1. Tez No: 961075
  2. Yazar: KENZA ZNIBER
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AYLA ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Fas'ta yetenek edinimi üzerinde modern dijital teknolojilerin etkisini, özellikle aday deneyimine odaklanarak araştırmaktadır. Yapay zeka, çevrimiçi platformlar ve otomatik sistemler gibi dijital araçlar giderek geleneksel işe alım yöntemlerinin yerini aldığından, verimlilik ve erişilebilirlik açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Araştırma, bu teknolojilerin Fas işe alım uygulamalarında nasıl kullanıldığını incelemekte ve başvuru süreci boyunca adayların deneyimleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Bulgular, adayların dijital platformların sağladığı rahatlığı, hızı ve iş fırsatlarına geniş erişimi takdir ederken, bu araçların kişisel olmayan yapısı ve yapıcı geri bildirim eksikliği konusunda endişelerini de dile getirdiklerini ortaya koymaktadır. Teknik sorunlar ve kullanılabilirlik zorlukları, genel aday deneyimini daha da etkilemektedir. Çalışma, dijital araçların verimliliğini geleneksel yöntemlerin kişisel dokunuşuyla bütünleştiren hibrit bir yaklaşımın bu endişeleri giderebileceğini ve aday memnuniyetini artırabileceğini öne sürmektedir. Bu araştırma, hem işverenlerin hem de iş arayanların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için Fas'ta işe alım süreçlerinin optimize edilmesine ilişkin içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of modern digital technologies on talent acquisition in Morocco, with a particular emphasis on candidate experience. As digital tools such as AI, online platforms, and automated systems increasingly replace traditional recruitment methods, they offer significant advantages in terms of efficiency and accessibility. This qualitative research explores how these technologies are utilized in Moroccan recruitment practices and assesses their effect on candidates' experiences throughout the application process. 12 individuals were interviewed, selected based on defined criteria and interviewed under three pre-defined themes. Findings reveal that while candidates appreciate the convenience, speed, and broad access to job opportunities provided by digital platforms, they also express concerns about the impersonal nature of these tools and the lack of constructive feedback. Technical issues and usability challenges further affect the overall candidate experience. The study suggests that a hybrid approach, integrating the efficiency of digital tools with the personal touch of traditional methods, could address these concerns and improve candidate satisfaction. This research provides insights into optimizing recruitment processes in Morocco to better meet the needs of both employers and job seekers.