Dört kademeli eksenel akışlı kompresör tasarımı
Four stages axial flow compressor design
  1. Tez No: 961097
  2. Yazar: METİN GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞUŞ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada artan enerji tüketimi, enerji kaynaklarına ulaşımdaki zorluklar, çevrenin korunması amacıyla alınan tedbirler ve daha birçok kısıtlama daha verimli makinelerin dizayn edilmesini ve üretilmesini zorunlu kılmıştır. Bu verimli makinelere en iyi örneklerden birisi de gaz türbinleridir. Gaz türbinleri başta havacılık sektörü olmak üzere enerji üretimi, deniz taşımacılığı ve endüstriyel uygulamalar gibi yüksek enerji verimliliğinin ihtiyaç duyulduğu birçok alanda tercih edilen makinelerdir. Gaz türbinleri genel olarak kompresör, yanma odası ve türbin olmak üzere üç temel elemandan oluşur. Sistem verimliliğinin ve çalışma ömrünün artırılması için bu temel bileşenlerin geliştirilmesi ve diğer yan bileşenlerin sisteme ilave edilmesi çalışmaları sürekli olarak devam etmektedir. Gaz türbinlerinin en önemli kısımlarından biri olan kompresörler, sistemde kullanılan akışkanın istenilen oranda sıkıştırılıp bir sonraki aşamaya geçişini sağlayan elemanlardır. Bu nedenle kompresörler, sistemin genel performansı üzerinde çok büyük etki yaratabilmektedir. Hem termodinamik hem de aerodinamik açıdan yüksek performans gösterebilen kompresörler dizayn etmek temel uğraşlardan birisi olmuştur. Eksenel akışlı kompresörler yüksek debi gerektiren uygulamalarda tercih edilirler. Temel olarak döner kısım (rotor) ve sabit kısım (stator) olmak üzere 2 kısımdan oluşurlar. Dizayn edilen gaz türbinine göre çok sayıda kademeden oluşabilirler. Bu sayede yüksek sıkıştırma oranlarına cevap verebilirler. Bu çalışmada, 1500N itme gücü sağlayabilecek bir gaz türbini için 4 kademeli ve eksenel akışlı kompresör tasarımı ele alınmıştır. Arzu edilen sıkıştırma oranına ulaşabilmek amacıyla her kademe için geometrik ve termodinamik hesaplamalar yapılmış olup bu kapsamdaki rotor ve statorlara ait kanat açıları, kanat profilleri, çap oranları ve hız üçgenleri incelenmiştir. Tasarımın test edilmesi amacıyla elde edilen veriler AxStream, Ansys, GasTurb programları yardımıyla analiz edilmiş ve akışkanlık, yapısal dayanım ve termal dayanım kriterlerinin sağlandığı doğrulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, isterleri belirlenen bir gaz türbini için, eksenel akışlı ve dört kademeli bir kompresörün, mühendislik prensipleri çerçevesinde uygun olarak tasarlanması ve elde edilen tasarımın performansının analitik ve bilgisayar destekli yöntemlerle ortaya konmasıdır. Bu çalışmada izlenen tasarım yöntemleri ve icra edilen yaklaşımlar daha gelişmiş kompresörlerin tasarım süreçlerinde referans olarak kullanılabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy consumption in the world, difficulties in accessing energy resources, measures taken to protect the environment and many other restrictions have necessitated the design and production of more efficient machines. One of the best examples of these efficient machines is gas turbines. Gas turbines are the preferred machines in many areas where high energy efficiency is needed, such as energy production, maritime transportation and industrial applications, especially in the aviation sector. Gas turbines generally consist of three basic elements; compressor, combustion chamber and turbine. In order to increase the efficiency and working life of the system, the development of these basic components and the addition of other auxiliary components to the system are constantly ongoing. Compressors, which are one of the most important parts of gas turbines, are the elements that ensures the fluid used in the system is compressed at the desired rate and passed to the next component. Therefore, compressors can have a huge impact on the overall performance of the system. Designing compressors that can show high performance in terms of both thermodynamics and aerodynamics has been one of the main efforts. Axial flow compressors are preferred in applications that require high flow rates. Basically, they consist of 2 parts, the rotating part (rotor) and the fixed part (stator). Depending on the designed gas turbine, they can consist of many stages. In this way, they can respond to high compression ratios. In this study, the design of a 4-stage and axial flow compressor for a gas turbine that can provide 1500N thrust is addressed. In order to reach the desired compression ratio, geometric and thermodynamic calculations were made for each stage, and the blade angles, blade profiles, diameter ratios and velocity triangles of the rotors and stators in this context were examined. The data obtained for the purpose of testing the design were analyzed with the help of the AxStream, Ansys and GasTurb programs and flow, structural strength and termal strength verified that the criteria are met. The aim of this study is to design a 4-stage compressor with axial flow for a gas turbine with specified requirements in accordance with engineering principles and to reveal the performance of the obtained design by analytical and computer-aided methods. The design methods followed and the approaches applied in this study can be used as a reference in the design processes of more advanced compressors.