Görüntü işleme ve makine ögrenimi yöntemleriyle drone tespiti
Drone detection with image processing and machine learning methods
  1. Tez No: 961117
  2. Yazar: BATUHAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda dronların sivil ve askeri alanlardaki kullanımının hızla arttığı gözlemlenmektedir. Özellikle güvenlik, gözlem ve lojistik gibi birçok farklı alanda yaygınlaşan dronlar, hem avantajları hem de potansiyel tehditleriyle dikkat çekmektedir. Yetkisiz dronların havaalanları, askeri tesisler, kamu binaları askeri konvoylar ve özel mülkler gibi kritik bölgeler için ciddi bir güvenlik riski oluşturduğu bilinmektedir. Bu tehditlerle etkili bir şekilde mücadele edebilmek için güvenilir, hızlı ve gerçek zamanlı dron tespit sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, derin öğrenme tabanlı bir nesne tespiti mimarisi olan YOLOv8 kullanılarak etkili bir drone tespit sistemi geliştirilmiştir. YOLOv8, önceki versiyonlarına (YOLOv3 ve YOLOv5) göre daha yüksek hız ve doğruluk oranları sunarak, nesne tespiti problemlerinde önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çalışmada kullanılan veri seti, Kaggle ve diğer açık kaynaklardan toplanan, 1300 adet drone ve kuş görüntüsünden oluşmaktadır. Bu görüntüler manuel olarak etiketlenmiş ve rasgele olarak %10'u test için ayrıldıktan sonra modelin eğitiminde kullanılmak üzere yine rastgele olarak %80 eğitim, %20 doğrulama (validasyon) şeklinde ikiye ayrılmıştır. Eğitim sürecinde YOLOv8'in farklı kayıp fonksiyonları ve hiperparametreleri optimize edilmiştir. Sonuç olarak, modelin farklı boyut ve şekillerdeki dronları başarıyla tespit ettiği gözlemlenmiştir. Geliştirilen modelin performansı, saniyede 25-30 kare hızında çalışarak gerçek zamanlı video akışlarında test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, %95'in üzerinde bir doğruluk oranına ulaşarak dronları kuşlardan ayırt ettiği ve bu sistemin pratik uygulamalarda kullanılabilirliğini kanıtlamaktadır. Modelin, son dönemde özellikle savaş bölgelerinde ortaya çıkan asimetrik dron saldırılarına karşı etkili bir savunma mekanizması olarak kullanılabileceği de düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of drones in civilian and military fields has been rapidly increasing. Especially becoming widespread in many different areas such as security, surveillance, and logistics, drones attract attention with both their advantages and potential threats. Unauthorized drones are known to pose a serious security risk to critical areas such as airports, military facilities, public buildings, military convoys, and private properties. To effectively combat these threats, reliable, fast, and real-time drone detection systems are required. In this study, an effective drone detection system was developed using YOLOv8, a deep learning-based object detection architecture. YOLOv8, compared to its previous versions (YOLOv3 and YOLOv5), provides higher speed and accuracy rates, offering a significant advantage in solving object detection problems. The dataset used in the study consists of 1300 drone and bird images collected from Kaggle and other open sources. These images were manually labeled and randomly split, with 10\% set aside for testing. The remaining data was further divided into 80\% training and 20\% validation for model training. During the training process, different loss functions and hyperparameters of YOLOv8 were optimized. As a result, it was observed that the model successfully detected drones of different sizes and shapes. The performance of the developed model was tested on real-time video streams, operating at a frame rate of 25-30 frames per second. The obtained results reached an accuracy rate of over 95\%, proving that the system can distinguish drones from birds and can be utilized in practical applications. It is also considered that the model could serve as an effective defense mechanism against asymmetric drone attacks, especially those emerging in recent times in conflict zones.