Quasi-dynamic assessment of electric vehicle chargingpoints in radial low voltage grid
Radyal alçak gerilim şebekesinde elektrikli araç şarj noktalarının yarı dinamik değerlendirmesi
  1. Tez No: 961116
  2. Yazar: SOVANA QUDAIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GURKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektrikli araç (EA) şarj noktalarının büyümesi, radyal alçak gerilim (AG) dağıtım şebekelerine dinamik ve değişken yükleme kalıpları dayatarak voltaj dalgalanmaları, transformatör aşırı yüklenmesi ve genel sistem güvenilirliği konusunda endişelere yol açmaktadır. Ek olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının alçak gerilim şebekeye entegrasyonu, EA şarj noktalarının varlığında sistem davranışını etkiler. Bu çalışma, yük talebindeki ve ortam koşullarındaki mevsimsel değişiklikleri içeren EA şarjının zamansal ve mekansal etkilerini analiz etmek için yarı dinamik bir değerlendirme çerçevesi sunmaktadır. EA şarj profillerini zaman serisi yük akışı simülasyonlarıyla entegre ederek, yöntem hesaplama verimliliğini korurken kısa vadeli dalgalanmaları yakalar. Vaka çalışmaları, EA şarj olayları sırasında voltaj profillerinin ve transformatör yüklenme etkisini göstermektedir. Sonuçlar, dağıtım şebekesi operatörlerine EA entegrasyonunu planlama ve yönetme konusunda değerli bilgiler sunarak, kapsamlı altyapı yükseltmeleri gerektirmeden olumsuz etkileri azaltmalarını sağlar.
Özet (Çeviri)
The growth of electric vehicle (EV) charging points imposes dynamic and variable loading patterns on radial low-voltage (LV) distribution networks, raising concerns about voltage fluctuations, transformer overloading, and overall system reliability. Additionally, the integration of renewable energy sources into the low-voltage grid affects system behaviour in the presence of EV charging points. This study presents a quasi-dynamic assessment framework for analysing the temporal and spatial impacts of EV charging, incorporating seasonal variations in load demand and ambient conditions. By integrating EV charging profiles with time-series load flow simulations, the method captures short-term fluctuations while maintaining computational efficiency. Case studies demonstrate the impact of voltage profiles and transformer loading during EV charging events. The results provide valuable insights for distribution network operators in planning and managing EV integration, enabling them to mitigate adverse impacts without requiring extensive infrastructure upgrades.