Postmenopozal dönemdeki kadınların over kanseri farkındalığı ve etkileyen faktörler
Ovarian cancer awareness and influencing factors in postmenopausal women
- Tez No: 961193
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, DR. FATMA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; postmenopozal kadınların over kanseri farkındalıklarını ve bunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırmanın örneklemini, postmenopozal 385 kadın oluşturmuştur. Veriler 1 Temmuz 2024-30 Kasım 2024 tarihleri arasında, Google formlar kullanılarak çevrim içi şekilde toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve 'Over Kanseri Farkındalık Ölçeği (OKFÖ)' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample t Testi, One Way ANOVA testi ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 57.24±4.75 yıldır. Kadınların over kanseri farkındalık ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 53.88±19.58 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the awareness of postmenopausal women about ovarian cancer and the factors affecting it. The sample of this descriptive study consisted of 385 postmenopausal women. Data were collected online using Google Forms between July 1, 2024 and November 30, 2024. The Personal Information Form and the 'Ovarian Cancer Awareness Scale (OKFÖ)' were used to collect the data. Independent Sample t Test, One Way ANOVA Test and Pearson Correlation Test were used in the analysis of the data. The average age of the women included in the study was 57.24±4.75 years. The average score of women from the ovarian cancer awareness scale was found to be 53.88±19.58.