Türkiye'nin farklı iklim bölgelerinde kentsel yeşillendirme ile yağmur suyu hasadı yönetiminin performans değerlendirmesi
The performance assessment of urban greening coupled with rainwater harvesting management in different climatic regions in Türkiye
- Tez No: 961194
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünyadaki su kaynaklarının sadece çok küçük bir kısmı tatlı içme suyu olarak kullanılabilir. Suyun doğal döngüsünde sürekli olarak yenilenmesi, insanları alternatif su kaynaklarına yönlendirmiştir. Dünya genelinde gri suyun kullanımı, yağmur suyun kullanımı gibi birçok alternatif su kaynakları bulunmaktadır. Bunlardan birisi, yağmur suyunun etkili stratejilerle yönetilmesidir. İklim değişikliğiyle birlikte suya erişimin daha da zorlaşacağı göz önünde bulundurulduğunda, yağmur suyunun alternatif bir kaynak olarak kullanılması, suyun sürdürülebilir yönetimi ve korunmasına önemli katkılar sağlar. Bu tez, sürdürülebilir su yönetimi kapsamında Türkiye'nin farklı şehirlerinde uygulanan yağmur suyu yönetim stratejilerini ve su tüketim verilerini analiz ederek, mevcut durumun iyileştirilmesi için öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Antalya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya ve Tekirdağ şehirlerinde yapılan çalışmalarda, dış mekan su tüketimi, iç mekan su kullanımı ve 'En İyi Yağmur Suyu Yönetim xiii Stratejisi' alanları ele alınmıştır. Diyarbakır ve İzmir gibi yağış hacminin düşük olduğu şehirlerde verimliliğin artırılması gerektiğini ve yağmur suyundan maksimum fayda sağlanması gerektiği ortaya koyulmuştur. Antalya gibi yağış hacminin fazla olduğu şehirlerde ise, geleneksel yağmur suyu yönetim yöntemlerinin yetersiz olduğu ortaya konmuştur. Bu doğrultuda, düşük su tüketimli bitki türlerinin kullanımının artırılması, akıllı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması, düşük debili iç mekan armatürlerinin kullanımı ve yağmur suyu toplama sistemlerinin uygulanması gibi öneriler geliştirilmiştir. İklimsel farklılıkların su tüketimi üzerindeki etkisi, sıcak ve kurak bölgelerdeki yüksek tüketim değerleriyle kendini göstermektedir. Bu nedenle, bölgesel ihtiyaçlara göre özelleştirilmiş stratejilerin uygulanması gerekmektedir. Bu tez, sürdürülebilir su yönetimi ve yağmur suyu stratejilerinin etkinliğini artırmak için kapsamlı öneriler sunmaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası iyi uygulamalardan alınan ilhamla, Türkiye'deki mevcut su yönetimi politikalarının geliştirilmesi ve kaynakların korunması gerektiğine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
A limited portion of the world's water resources is suitable for drinking. The continuous renewal of water through its natural cycle has led societies to explore alternative sources, such as greywater and rainwater. Given the increasing constraints on water access due to climate change, rainwater use contributes significantly to sustainable water management and conservation. The thesis investigates rainwater management strategies and water consumption across various cities in Türkiye, aiming to provide improvement-focused recommendations. The study includes Antalya, Diyarbakır, Istanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya, and Tekirdağ, examining both consumption levels and designated 'Best Rainwater Management Practice' areas. In low-precipitation cities like Diyarbakır and İzmir, findings emphasize the need to improve efficiency and maximize rainwater use. Conversely, in high-precipitation cities such as Antalya, traditional practices are found inadequate. Therefore, this thesis recommends the use of water-efficient plant species, adoption of smart irrigation systems, installation of low-flow fixtures, and implementation of rainwater harvesting.Considering the climatic impact on consumption patterns, region-specific strategies are essential. The thesis concludes by underscoring the importance of strengthening rainwater management practices and enhancing existing policies, drawing on best practices at national and international levels to protect water resources.