Menopozal kadınlarda travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ve etkileyen faktörler
Postraumatic stress disorder symptoms and affecting factors in menopausal women
  1. Tez No: 961214
  2. Yazar: KÜBRA AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, DR. FATMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı; menopozal dönemdeki kadınların travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ve etki eden faktörleri incelemektir. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırmanın örneklemini, menopoz tanısı almış 360 kadın oluşturmuştur. Veriler 20 Ocak 2024-25 Ocak 2025 tarihleri arasında, Çorum ilinde sosyal medya aracılığı ile Google formlar kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve 'Travma Sonrası Stres Belirti Ölçeği (TSSBÖ)' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample t Testi, One Way ANOVA testi ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan menopozal dönemdeki kadınların yaş ortalaması 52.37±12.34 yıldır. Travma sonrası stres belirti ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 18.62±6.46 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the symptoms of post-traumatic stress disorder and the influencing factors in women in the menopausal period. The sample of this descriptive study consisted of 360 women diagnosed with menopause. The data were collected online using Google forms via social media in Çorum between January 20, 2024 and January 25, 2025. Personal Information Form and 'Post-Traumatic Stress Symptom Scale (PTSDS)' were used to collect the data. Independent Sample t Test, One Way ANOVA test and Pearson Correlation Test were used in the analysis of the data. The average age of the women in the menopausal period included in the study was 52.37±12.34 years. The average score they got from the post-traumatic stress symptom scale was found to be 18.62±6.46.