Planlı davranış teorisi ile üniversite öğrencilerinin insan papilloma virüsü (HPV) aşı davranışlarının belirlenmesi
Determining human papillomavirus (HPV) vaccination behaviors of university students using the theory of planned behavior
  1. Tez No: 961213
  2. Yazar: DAMLA TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde üniversite öğrencilerinin İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşı davranışlarını belirlemektir. Tanımlayıcı, kesitsel tipte yürütülen bu araştırmanın evreni Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesinde Çorum ilinde Hitit Üniversitesinde 15 Kasım 2024- 6 Nisan 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Fakültesinde tüm lisans programlarında öğrenim gören 392 öğrenciden oluşturulmuştur. Veriler Öğrenci Tanıtım Formu, HPV Bilgi Ölçeği ve HPV Aşı Davranışı Anketi ile toplanmıştır. Öğrenciler ile yüz yüze görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi, Varyans Analizi ve Pearson Kolerasyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin HPV Bilgi Ölçeği puan ortalaması 9.24±6.90, HPV Aşı Davranışı Anketi puan ortalaması 73.58±22.53 bulunmuştur. HPV Bilgi Ölçeğinden alınan puana göre katılımcılar düşük düzeyde bilgi sahibidir ve HPV Aşı Davranışı Anketinden alınan puana göre ortanın üzerinde olumsuz tutum göstermektedir. Davranışsal inanışlar ve normatif inanışlar sosyo-demografik özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Sonuç olarak HPV bilgisinin artması aşı davranışını olumlu yönde etkilemektedir. Hemşirelerin HPV hakkında eğitim ve danışmanlık vererek farkındalığı arttırması HPV aşılarına yönelik olumsuz tutumu azaltarak aşı olma davranışlarını iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the Human Papillomavirus (HPV) vaccination behaviors of university students within the framework of the Theory of Planned Behavior. The universe of this descriptive, cross-sectional study was composed of 392 students studying in all undergraduate programs in the Faculty of Health Sciences at Hitit University in Çorum province in the Central Black Sea Region of Turkey between November 15, 2024 and April 6, 2025. Data were collected via the Student Identification Form, HPV Knowledge Scale and HPV Vaccine Behavior Survey. Data were collected with the students via face-to-face interviews. ttest, Variance Analysis and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of data. The mean HPV Knowledge Scale score of the students participating in our study was 9.24±6.90 and the mean HPV Vaccine Behavior Survey score was 73.58±22.53. According to the score obtained from the HPV Knowledge Scale, the participants have low level of knowledge and according to the score obtained from the HPV Vaccination Behavior Questionnaire, they have a negative attitude above the middle. Behavioral beliefs and normative beliefs vary according to socio-demographic characteristics. As a result, increasing HPV knowledge positively affects vaccination behavior. Increasing awareness by providing education and counseling about HPV by nurses can reduce negative attitudes towards HPV vaccines and improve vaccination behaviors.