Azerbaycan Türkçesindeki yabancı sözcüklerin Türkiye Türkçesindekilerle karşılaştırılması
The Comparison of foreign in Azerbaijan with the ones in Turkish as spoken in Turkey
- Tez No: 96122
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET KEMAL BAYATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 820
Özet
m ÖZET“Azerbancan Türkçesindeki Yabancı Sözcüklerin Türkiye Türkçesindekilerle Karşılaştırılması”adlı bu doktora tezinde, 4 ciltten oluşan,“Azerbaycan Dilinin İzahlı Lügati (Baku, 1987)”esas alınmıştır. Sözlükteki yabancı kökenli sözcükler taranmış, karşısına Türkiye Türkçesinde kullanılan yabancı kökenli sözcükler yazılmış, anlam bölümünde ise, bu sözcüklerin anlamlan verilmiştir. Tezin ana bölümleri, Önsöz, Kısaltmalar, Giriş, Azerbaycan Türkçesinin Genel Durumu ve Sözlük bölümleriyle oluşturulmuştur. Tezin konusunu, Azerbaycan Türkçesine ve Türkiye Türkçesine (Arapça-Farsça ve Batı dillerinden geçen) sözcüklerin, ön bölümde ana hatlarıyla belirtilen yöntemle karşılaştırılması oluşturmuştur. Yapılan bu çalışma, gerek Azerbaycan Türkçesine, gerekse Türkiye Türkçesine Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce, Almanca, Yunanca, İtalyanca, Lâtince ve Rusça gibi Doğu ve Batı dillerinden pek çok sözcüğün girmiş olduğunu göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Türkiye Türkçesi Azerbaycan Türkçesi Sözlük Karşılaştırma Yabancı Sözcük
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this doctoral thesis named as "The Comparison of Foreign Words in Azerbaijan Turkish with the ones in Turkish as spoken in Turkey, Explanatory Dictionary of Azerbaijan Language which consists of 4 volumes (Baku, 1987) was taken as a basis. Foreign words in the dictionary were searched thoroughly, foreign words which are used in Turkish as spoken in Turkey were written to the opposite side, and in meaning part, the meanings of these words were given. The main parts of the thesis are : Preface, Abbreviations, Introduction, General Position of Azerbaijan Turkish, and Dictionary. The Comparison of words, which passed from Arabic-Persion and Western Languages to Azerbaijan Turkish and Turkish as spoken in Turkey, with the method mentioned in the first part forms the main part of the thesis. This study shows that many words came from Eastern and Western Languages such as Arabic, Persian, French, English, German, Greece, Italian, the Latin Language, and Russian to both Azerbaijan Turkish and Turkish as spoken in Turkey. Key words Turkish as spoken in Turkey Azerbaijan Turkish Dictionary Foreign Comparison