Uluslararası portföy yatırımları ve Türkiye'deki yabancı portföy yatırımlarının değerlendirilmesine yönelik bir uygulama
International portfolio investments and an application to be evaluated of the foreign portfolio investments in Turkey
- Tez No: 96128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ULUSLARARASI PORTFÖY YATIRIMLARI VE TÜRKİYEDE'Kİ YABANCI PORTFÖY YATIRIMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BlR UYGULAMA Hasan AKALIN işletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temmuz, 2000 Danışman : Doç. Dr. Güven Sevil Doğu Bloku'nun yıkılması ve liberal ekonomi politikasını benimseyen ülke artmasıyla beraber uluslararası portföy yatırımlarını arttığını görülmektedir, özellikle yerel tasarruf yetersizliği çeken ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler uluslararası fonların devamlılığını istemekte ve bu fonları üretken yatırımlarda kullanmak istemektedirler. Bu bağlamda (1989-1997,1993-1998) yılları arasında ülkemize yönelen uluslararası portföy yatırımları çalışmamızın temel kapsamını oluşturmaktadır. Meral Varış Tezcanlı uluslararası portföy yatırımlarını farklı dönemlerde (1989- 1994), farklı değişkenlerle ve daha az sayıda veri ile incelemiştir. Dolayısıyla çalışmada ekonomik göstergelerin ülkemize yönelen uluslararası portföy yatırımlarına etkisinin olup olmadığı, etkinin ne derece ve yönde olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çalışmada yıllık bazdaki verilerle ile yapılan kübik ve kuadratik regresyon analizi sonucunda ülke riskinin ülkemize yönelen toplam portföy yatırımları üzerinde etkili olduğu net portföy yatırımları üzerinde ise çok fazla etkisinin olmadığı saptanmıştır. Analizde altmış sekiz aylık döneme ait veriler ile yapılan çoklu doğrusal regresyon analiziIll sonucunda ekonomik göstergelerin net portföy yatırımları üzerinde etkili oldukları belirlenmiştir. Analizde otuz üç aylık döneme ait veriler ile yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda ise ekonomik göstergelerin, yabancı yatırımcıların Takasbank'taki saklama bakiyeleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yönelik uluslararası portföy yatırımları konusunda yapılacak çalışmalarda, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumun dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
IV THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESIS International Portfolio Investments and an application to be evaluated of the foreing portfolio investments in Turkey Hasan AKALIN Major Branch Business The Institute of Social Sciences The Osmangazi University July, 2000 Adviser, Asc.Prf.Dr. Güven SEVİL The investors who could not get the yields they expected in their local capital markets have started to direct their capital movements with arbitrage objective to developing countries in recent years. The capital movement from developed countries to developing capital markets has big importance for the ccountries suffering from domesting saving scarcity. Among international capital movement, particularly, international portfolio investments sometimes play a developer role for the capital market of target country but worsen the crises going on by quickly abandoning the country during financial crises periods. The developing countries who suffer especially from local savings insuffiency desire the continuation of international capital. In this coverage, determination of factors effecting international portfolio investments coming into these countries is composed of our study subject. Meral V. Tezcanlı had examined to international portfolio investments with different periods (1989-1994), different variables and more less datum. Hence, effect on our country from credit grade situation has been surveyed by taking total and net portfolio investments as dependent variable, on annual basis. Moreover, by taking net portfolioinvestments in monthy base as dependent variable, the influence degree from stock exchange markets indicators and from other macro economics variables have been surveyed by multiple linear regression method. In addition to this survey, foreign investors' portion in the clearing bank, capital market indicators and macro economics variables have been analysed by multiple linear regression method.