Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak orman depo yeri ihtiyacının karşılanması için lokasyon uygunluk analizi
Suitability analysis of location to meet forest depot needs with the use of geographic information systems and remote sensing techniques
  1. Tez No: 961351
  2. Yazar: BİLGE KAĞAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BUĞDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknolojileri, çevresel kaynak yönetimi, doğal afet izleme, ekosistem takibi ve sürdürülebilir kalkınma için önemli araçlar olarak ortaya çıkmıştır. Bu teknolojiler, mekansal verilerin verimli bir şekilde toplanmasını, işlenmesini ve analiz edilmesini sağlayarak, karmaşık karar verme süreçlerinin doğruluğunu ve etkinliğini artırmaktadır. Ormanlarda, orman ürünlerinin sürdürülebilir yönetimi öne çıkan bir amaç olmasının yanı sıra uygun depolama alanlarının belirlenmesi hem ekonomik verimlilik hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü, Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü, Kurşunlu Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasında, orman depolama alanlarının yer seçim uygunluğunun belirlenmesinde CBS ve UA tekniklerinin kullanımı ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımı çerçevesinde Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) uygulanan bu çalışmada, arazi kullanımı/örtüsü, eğim, yollara, korunan alanlara, yerleşim ve mevcut depolama alanlarına uzaklık olmak üzere toplam altı faktör üzerinden çevresel, lojistik ve sosyo-ekonomik faktörler birleştirilmiştir. Mekansal verilere Ağırlıklı Bindirme yöntemi uygulanarak, karar verme süreçlerini görsel olarak destekleyen uygunluk haritaları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, çalışma alanının yaklaşık %64,88'inin orman depolaması için oldukça uygun olduğunu, optimal yerlerin düşük eğim, yol ağlarına yakınlık ve hassas ekolojik alanlardan uzaklıkla karakterize edildiğini göstermiştir. Bu çalışma, sürdürülebilir orman yönetimi için CBS, UA ve AHS entegrasyonunun potansiyelini vurgulayarak orman kaynaklarının yönetiminde mekansal karar verme için sistematik bir yaklaşım sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) technologies have emerged as important tools for environmental resource management, natural disaster monitoring, ecosystem tracking, and sustainable development. These technologies enhance the accuracy and efficiency of complex decision-making processes by enabling the efficient collection, processing, and analysis of spatial data. In forests, while the sustainable management of forest products is a key goal, identifying appropriate storage areas is critical for both economic efficiency and environmental sustainability. This study, conducted within the responsibility area of Ankara Regional Directorate of Forestry, Ilgaz Forest Management Directorate, and Forest Management Branch, focuses on the use of GIS and RS technologies, along with the Analytical Hierarchy Process (AHP) within the framework of Multi-Criteria Decision Making (MCDM) for determining the suitability of forest storage area locations. In this study, environmental, logistical, and socio-economic factors were combined based on a total of six criteria: land use/cover, slope, proximity to roads, protected areas, settlements, and existing storage areas. By applying the Weighted Overlay method to spatial data, suitability maps were created to visually support decision-making processes. According to the findings, approximately 64.88% of the study area is highly suitable for forest storage, with optimal locations characterized by low slope, proximity to road networks, and distance from sensitive ecological areas. This study highlights the potential of integrating GIS, RS, and AHP for sustainable forest management, providing a systematic approach to spatial decision-making in forest resource management.