Matematik kaygısının epigenetik açıdan incelenmesi
Epigenetic analysis of mathematics anxiety
  1. Tez No: 961350
  2. Yazar: BEGÜM KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİNGÖLBALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma epigenetik aktarım açısından matematik kaygısını ele alarak, üç kuşağın (anneanne, anne ve torun) matematik kaygısını aktarımsal bir perspektifle incelenmeyi amaçlamaktadır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu için benzeşik örnekleme yöntemi ile ortaokul düzeyinde matematik başarısı düşük ve matematik kaygısı yaşayan 2 öğrenci ve ailesi seçilmiştir. Öğrencilerin belirlenebilmesinde matematik başarısı ölçütü olarak düşük matematik yazılı sınav puanları ve matematik kaygı düzeyi için Matematik Kaygı Ölçeği (MKÖ), ebeveynlerinin matematik kaygı düzeylerini öğrenebilmek için ise Ebeveyn Matematik Kaygı Ölçeği (EMKÖ) kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda iki ailenin ilk kuşağında (anneanne) var olan 'matematikte kendini eksik görme', 'günlük hayatta matematik hesaplamalarında zorlanma', 'öğrencilik yıllarında matematik kaygısına sahip olma' diğer kuşaklarda da var olduğu görülmüştür. Ayrıca ilk kuşak olarak anneannelerin her ikisi de kendi ailelerinde ev ortamında herhangi bir baskı görmediği ancak ikisinin de ortaokul çağlarında öğretmenden kaynaklı matematik kaygısı yaşadığı, iki ailenin alt kuşaklarında ise evde matematik çalışırken bu kaygının var olduğu belirtilmiştir. Ailelerin matematik kaygısı açısından üç kuşak arasında kendilerini birbirlerine benzettiği ve kaygı hallerinde fiziksel tepkilerin (ör: titreme), kendi aile içinde yine benzer olduğu ifade edilmiştir. Çalışmanın bulguları dolayısıyla ilk kuşakta anneannede travmatik olarak gelişen matematik kaygısının, öncelikle kızına (II. kuşak) ve ondan da III. kuşak olan kendi kızına (toruna) geçtiğini göstermekte ve bu olgu epigenetik aktarımın bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine mathematical anxiety from an epigenetic transmission perspective, investigating the transmission of mathematical anxiety across three generations (grandmother, mother, and granddaughter) from a transgenerational perspective. This qualitative study employs a case study design. The study group consists of two middle school students with low mathematical achievement and mathematical anxiety, selected using a matched sampling method, along with their families. Low mathematics test scores were used as the criterion for determining students' mathematics achievement, the Mathematics Anxiety Scale (MAS) was used to determine their level of mathematics anxiety, and the Parent Mathematics Anxiety Scale (PMAS) was used to determine their parents' level of mathematics anxiety. A semi-structured interview developed by the researcher was used as the data collection tool. The data obtained were analysed using content analysis. The results of the data revealed that the“perception of inadequacy in mathematics”,“difficulty in performing mathematical calculations in daily life”, and“mathematics anxiety during school years”observed in the first generation (grandmothers) of the two families were also present in other generations. In addition, it was noted that although both grandmothers, as the first generation, did not experience any pressure at home in their own families, both experienced math anxiety in middle school due to their teachers, and that this anxiety was present in the younger generations of both families when studying math at home. It was also found that the three generations of families resembled each other in terms of math anxiety and that physical reactions (e.g., trembling) in states of anxiety were similar within their own families. The findings of the study show that the traumatic math anxiety that developed in the grandmother in the first generation was passed on to her daughter (second generation) and then to her own daughter (granddaughter) in the third generation, and this phenomenon is considered an indication of epigenetic transmission.