Ahmedi'nin İskendername adlı eseri üzerinde inceleme (ses bilgisi-şekil bilgisi-cümle bilgisi) metnin transkripsiyonu, sözlük çalışması
The Article on the work of Ahmedi titled İskendername (phonology-structure-syntax) the transcription of the vocabulary of the text
- Tez No: 96142
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET KEMAL BAYATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 668
Özet
Ahmedî, 14.yy.in en tanınmış şâirlerinden birisidir. Neredeyse hayatı hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. Buna rağmen ismi asla unutulmamıştır. Bu;“İskender-nâme”adlı kitabının bir sonucudur. İskender-nâme; Kral İskender'in hayatını anlatan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yazılan ilk şiir kitabıdır. Ahmedî, sadece İskender'in hayatından bahs etmemiş, ayrıca dönemi hakkında bilgi de vererek çalışmasını ansiklopedi tarzında yazmıştır. İskender-nâme, Eski Anadolu Türkçesi dil bilgisini yansıtan çalışmalardan birisidir. 8754 Beyit içerdiğinden dolayı; deyim ve kelime olarak zengindir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 1) Ahmedî, 2) İskender-nâme, 3) Dilbilgisi, 4) Metin, 5) Sözlük.
Özet (Çeviri)
Ahmedî, is one of the well-known poets of the 14th century. Almost nothing is known abaut his-life. However his name is never forgotten. That is the result of his book tittled“İskender-nâme”. İskender-nâme is the first poetic story written in Ottoman Empire period, telling the life of king İskender. Ahmedî, wrote his work in enclopedia style, not only mentioning İskender' s life, but also giving information abaut his period. İskender-nâme is one of the works which leflects the language knowladge of the ancient Anatolian Turkish. Since it contains 8754 verses, it is rich for idioms and vocabulary. KEY WORDS: 1) Ahmedî, 2) İskender-nâme, 3) Grammer, 4) Text, 5) Dictionary.