Günümüzde uygulanan özel tüketim vergileri ve kurumsal bir yaklaşım
Special consumption taxes applied nowadays and theoritional approach
  1. Tez No: 96141
  2. Yazar: GÜLDENİZ AGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDEMEN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Günümüzde devletler, ayrı ayrı belirtilen seçilmiş bazı mal ve hizmetlerden özel bir gider vergisi alma yoluna gitmektedir. Özel Tüketim Vergisi olarak adlandırılan gider vergisinin konusu ülkeden ülkeye değişmekle birlikte daha çok, alışkanlık verici maddeler, lüks maddeler ve sürümü çok yüksek olan bazı ilk maddeler (benzin, çimento v.b.)den alınmaktadır. Özel tüketim vergilerinin gelişme sürecinde çeşitli etkenler rol oynamaktadır. Bu bağlamda, genel satış vergisinden beklenen başarının sağlanamaması, yurtiçinde sınai üretimin gelişmesi ve farklılık göstermeye başlaması ve son olarak bazı faaliyet kollarının tekelden çıkarılmış olmasıdır. Ancak bu vergilerin konulmasının esas nedeni hükümete acil gelir sağlama düşüncesi olmuştur. Ülkemizde 01.01.1996 tarihinde Özel Tüketim Vergisi Kanun Tasarısı, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin benzer nitelikteki vergilerine ilişkin düzenlemelerden yararlanılarak Maliye Bakanlığı'nca hazırlanmıştır. Bu tasanda yer alan amaçlar, tüketim vergileri sisteminin tek bir çatı altında toplu hale getirilerek basitleştirilmesi, Avrupa Birliği vergi mevzuatına uyum sağlama ve Gümrük Birliği'nin neden olduğu vergi ve fon indirimlerinin giderilmesidir. Özel tüketim vergisine ilişkin toplu düzenleme, Türk Vergi Sisteminde ihtiyacı açıkça hissedilen genel vergi reformunun tüketim vergileri ortamında önemli bir bölümünü oluşturacağı için gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the process of the economic production and distribution satages or in the only one of them, while the operation tax is called as a tax which has been collecting from all goods and services except exemptions and exceptions, Special Consumption Tax is called as a tax which has collecting from some goods and services are given separately. Although the subject of Special Consumption Taxes differ from country to country, when a list is made about Special Consumption Tax items, several items seem on the top of the list such as luxe goods, the most demended goods (oil, cement, etc.). There are several effective factors in the process of developing of Special Consumption tax. In the context, general sale tax couldn't provide the expected success because of developing and differing national industrial production and finally taking out of some activety areas from monopol. But, the major reason to charging this kind of taxes is the aim of collecting quick revenue to goverment. Special Consumption Draft Law is prepaired by minister of finance as similar to regulation of members of Europen Union. The draft law includes the following goals:. To provide a uniform structure to consumption taxes system and to simplify the system.. To harmonise the system to Europen Union Tax Regulation. To compensate the tax and fund discounts which has caused by Customs Union. In the Turkish Tax System has clearly need a tax reform as a whole, in this context, the total regulation about Special Consumption Tax is a necessary stage and application.