Çoklu genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü kümeler ve sayılar
Multiple generalized set valued neutrosophic quadruple sets and numbers
- Tez No: 961606
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu yüksek lisans tezi 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, nötrosofik küme ve sayıların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, nötrosofik küme, tek ve çok değerli nötrosofik kümeler, bu kümelerin temel özellikleri ve genelleştirilmiş küme tanımlarına yer verildi. Üçüncü bölümde ise; çoklu genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü küme ve sayılar tanımlandı. Çoklu genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü küme özellikleri verilerek bu kümeler üzerinde operatörler tanımlandı ve bu yapı ile ilgili örnekler verildi. Dördüncü bölümde çoklu aralık genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü küme ve sayılar tanımlanarak özellikleri verildi. Çoklu aralık genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü kümeler üzerinde operatörler tanımlandı. Bu yapı ile ilgili örnekler verildi. Beşinci bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This masters thesis consists of 5 chapters. In the first chapter, discusses the historical development of neutrosophic sets and numbers. In the second chapter provides definitions of neutrosophic sets, single-valued and multi-valued neutrosophic sets, their basic properties, and their generalized structures. The third chapter defines multi-valued generalized set-valued neutrosophic quadruple sets and numbers. The properties of multi-valued generalized set-valued neutrosophic quadruple sets are given, operators are defined on these sets, and examples related to this structure are provided. The fourth chapter defines multi-interval generalized set-valued neutrosophic quadruple sets and numbers and gives their properties. Operators were defined on multi-interval generalized set-valued neutrosophic quadruple sets, and examples related to this structure were provided. In the fifth chapter, the results obtained from the thesis were presented.